StoryEditor

Czy resztki pożniwne po kukurydzy na ziarno są zaliczane jako ekoschemat wymieszania słomy z glebą?

Ekoschemat "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi" oraz funkcjonująca w ramach niego praktyka mieszania słomy (resztek pożniwnych)  z glebą są bardzo popularne wśród rolników w tegorocznym naborze. Jest to zrozumiałe - wielu rolników już to stosuje, a tym, którzy jeszcze tego nie stosują łatwo będzie ten ekoschemat zrealizować. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba ustalić jaka słoma może być wymieszana z glebą w tym ekoschemacie. Nasz ekspert to wyjaśnia.

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie dotyczące ekoschematów w kontekście  wymieszania słomy z glebą Pytanie brzmiało: Czy resztki pożniwne po kukurydzy na ziarno są zaliczane jako ekoschemat wymieszania słomy z glebą?

- Kukurydza, która daje 10 t ziarna daje również 10-11 t słomy i to jest bardzo bogaty składnik pokarmowy, który mieszamy z glebą i w programach nawozowych odejmują nam  to, co wprowadzamy. Ta kukurydziana słoma rozłoży się na naszym polu i jak najbardziej uznaje się tą praktykę jako ekoschemat wymieszania słomy z glebą. W przypadku kukurydzy na kiszonkę nie możemy mówić o słomie, bo na polu pozostają same nasady i wymieszani ich z glebą nie zalicza się do tego pakietu - wskazał Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

Ekoschemat: "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi"

Przypomnijmy, że płatności w ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi" obejmują 8 praktyk, które są objęte systemem punktowym. To oznacza, że do każdej z praktyk przypisana jes...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:36