StoryEditor

Czy trzeba płacić VAT za przekazanie gospodarstwa synowi na ryczałcie?

Nasz Czytelnik jest podatnikiem czynnym. Przekazał synowi, który jest rolnikiem ryczałtowym część gospodarstwa. Czy w takim przypadku konieczny jest spis z natury i zapłata podatku VAT do Urzędu Skarbowego? Odpowiada nasz ekspert VAT.
07.08.2023., 11:08h

Czy muszę zapłacić podatek VAT?

Jestem podatnikiem czynnym i gospodaruję na ok. 280 ha. W końcu czerwca br. przekazałem synowi, który jest rolnikiem ryczałtowym, ok. 100 ha z maszynami i ośrodkiem gospodarczym. W US powiedziano mi, że muszę sporządzić spis z natury i zapłacić podatek VAT. Czy tak jest faktycznie?

Kazimierz S. (woj. łódzkie)

Warunki zwolnienia z VAT

Z braku informacji szczegółowych należy przyjąć, że w omawianym przypadku doszło do przekazania, w trybie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, do czego nie stosuje się przepisów VAT. (art. 2 27e) – rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zatem takie przekazanie części gospodarstwa nie rodzi formalnie żadnych skutków VAT.

Jednak zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, warunkiem "zwolnienia" z VAT w takich przypadkach jest k...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 02:00