StoryEditor

Dopłaty 2023: Czy z rolnictwa ekologicznego można zrezygnować w dowolnym momencie?

Dopłaty do produkcji ekologicznej są wyższe niż w przypadku produkcji konwencjonalnej, ale wiążą się z wieloma zmianami w gospodarstwie, dlatego nie każdy rolnik chce się poddać konwersji w zakresie wszystkich upraw. Ale czy jest możliwość połączenia wycofania się z produkcji ekologicznej w dowolnym momencie? O to pytali uczestnicy naszego ostatniego webinarium dot. dopłat do ekologii i ekoschematów.

Nowe dopłaty do ekologii i ekoschematy z jednej strony zachęcają rolników do uczestnictwa w tych systemach. Z drugiej jednak wymuszają konkretne zmiany w sposobie gospodarowania i organizacji produkcji rolnej. Finansowo propozycja jest kusząca, ale rolników zastanawia to, czy na wypadek gdyby ten sposób produkcji jednak im nie odpowiadał, to czy mogą się z niego wycofać.

Bierzesz dopłaty ekologiczne, masz zobowiązania 5-letnie

Podczas ostatniego webinarium pt.: "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" jeden z uczestników zapytał naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu o to jak długo w takim systemie rolnictwa ekologicznego certyfikowanym gospodarstwo musi uczestniczyć i czy można zrezygnować z niego w dowolnym momencie?

Doprecyzujmy, że chodzi tutaj o powiązanie tego rolnictwa ekologicznego z dopłatami ekologicznymi i zobowiązaniem wynikającym z uzyskania dopłaty za rolnictwo ekologiczne.

-  Jeśli chodzi o system certyfikowania, możemy w każdej chwili z niego wyjść. Jeżeli nie jesteśmy w interwencji, nie dostajemy płatności dodatkowych z Agencji, możemy po prostu zrezygnować, uznać, że sobie nie dajemy rady. Oczywiście tam jest umowa z jedno...

Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 12:55