StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie nie będą wyrównane, PROW mniejszy. Dlaczego?

Nie będzie wyrównania dopłat bezpośrednich – przyznaje w Sejmie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ale jest też poważniejszy problem. Czarne chmury zawisły nad drugim filarem unijnej polityki, czyli Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Dla polskich rolników szykują się ostre cięcia.
09.04.2019., 13:04h

Propozycje Brukseli zakładają znaczne okrojenie PROW i wprowadzenie współfinansowania krajowego. Co zatem czeka polskich rolników w nowej perspektywie finansowej po 2020 roku?
 

Dopłaty bezpośrednie nie zostały wyrównane i już nie zostaną


O stan negocjacji nad Wspólną Polityką Rolną zapytali w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy przypomnieli, że członkostwo w Unii Europejskiej w 2004 r. polscy rolnicy rozpoczynali od dopłat bezpośrednich na poziomie 25% tego co otrzymywali farmerzy starej Europy z możliwością dopłacenia z budżetu państwa jeszcze 30%. Mimo upływu wielu lat dopłaty wzrosły, ale nigdy nie zrównały się z poziomem w krajach Europy Zachodniej.

 - Należy przyjąć kryteria obiektywne, które zapewnią jednakową stawkę dopłat dla wszystkich krajów Unii. Takie jest oczekiwanie polskich rolników. Tutaj warto wspomnieć, że nierówne dopłaty są niezgodne z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, chociażby z art. 18, który zakazuje dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Dlatego chciałbym zapytać pana ministra, jakie cele negocjacyjne są najważniejsze dla przyszłości polskiego rolnictwa? - pytał w Sejmie poseł Zbign...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 12:35