StoryEditor

Dopłaty do nawozów: KE zgodziła się na wsparcie. Kiedy pieniądze na kontach rolników?

Nareszcie pojawiła się zgoda KE na uruchomienie dużej puli środków przeznaczonych na przekazanie dopłat do nawozów dla rolników. Jakie terminy, stawki i warunki? Co dołączyć do wniosku? Które nawozy nie będą objęte wsparciem?
23.05.2023., 14:05h
Polski rząd oraz rolnicy czekali na tę decyzję, gdyż bez niej udzielenie wsparcia finansowego byłoby niemożliwe. Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia o wartości około 1 miliarda euro (4,7 miliarda złotych). Ma zapewnić płynność finansową producentom rolnym w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

O zgodzie KE na pomoc publiczną poinformował Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa.  

- Komisja stwierdziła, że ​​polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych. W szczególności pomoc nie przekroczy 250 000 EUR na beneficjenta; oraz zostaną przyznane nie później niż dnia 31 grudnia 2023 r. W ramach tego działania pomoc będzie polegać na ograniczonych kwotach pomocy w formie dotacji bezpośrednich - podaje Komisja Europejska w uzasadnieniu wyrażenia zgody na uruchomienie wsparcia. 

- Ten program o wartości 1 miliarda euro umożliwi Polsce wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z poważnymi niedoborami płynności w świetle kryzysu - podkreśliła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. polityki konkurencji.

Termin zakupu nawozów ujęty do dopłat i stawki dopłat

Wniosek o dopłaty będzie mógł złożyć rolnik, który kupił nawóz w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. Izby Rolnicze wnioskują o wydłużenie tego okresu do 15 maja br. Ale jest szansa, że termin ten zostanie wydłużony do 15 maja 2023. Jak wynika z zapowiedzi rządu rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 500 zł do hektara upraw rolnych oraz 250 zł do hektara łąk i pastwisk. Pomoc będzie przysługiwała do powierzchni 300 ha.

Wnioski o dopłaty do nawozów

Co prawda nie ma daty uruchomienia naboru wniosków, ale z pewnością pojawi się lada dzień. Rząd czekał na decyzję KE, aby pomoc nie została uznana za niesłuszną. Wiemy, że nabór wniosków będzie trwał do 14 lipca. Datę uruchomienia z pewnością Agencja opublikuje niebawem. Będziemy informować na bieżąco na ten temat. Załącznikiem do wniosku będą imienne faktury zakupu nawozów lub duplikat, albo inne dokumenty potwierdzające zakup nawozów, jednak muszą się tam znaleźć dane wnioskującego. 

Do jakich nawozów nie będzie dopłat? 

Dopłatami do nawozów nie zostały objęte:
  • wapno nawozowe,
  • wapno nawozowe zawierające magnez.
  • Mocznik załapie się na dopłaty, tylko gdy został zakupiony w formie granulowanej i zawiera inhibitor ureazy, lub posiada powłokę biodegradowalną.
Na ten moment nie do końca wiadomo, czy dopłaty otrzymają rolnicy, którzy zakupili RSM.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 09:41