StoryEditor

Dopłaty do zbóż 2023: Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy!

Wreszcie nastąpił długo wyczekiwany moment. Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla producentów zbóż i kukurydzy. Ile otrzymają rolnicy na dopłaty do zbóż i kukurydzy w 2023 r.? 
27.03.2023., 15:03h

Komisja Europejska przyjęła polski program, o którym mówi się już od ładnych kilku tygodni. Bruksela zatwierdziła krajowy program o wartości 126 mln euro (600 mln zł), który ma na celu wsparcie dochodów rolników, którzy ucierpieli w związku z wojną w Ukrainie i zalewem polskiego rynku tamtejszym ziarnem. Sprzedaż zboża jest coraz trudniejsza, przez zapchane magazyny, a ceny zbóż i kukurydzy spadły do dramatycznego poziomu. Rząd zaproponował te środki, aby uruchomić dopłaty do pszenicy i kukurydzy. 


Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia o dopłatach do zbóż 14 lutego br. Pozostało jedynie uruchomienie naboru wniosków o dopłaty do zbóż i kukurydzy dla rolników. Niebawem poznamy szczegóły - terminy, gdzie składać wnioski i jakie dokumenty należy dołączyć. Forma pomocy będzie przypominać dopłaty do nawozów. 

Stawki dopłat do zbóż w zależności od województwa

Pomoc będzie wypłacana do niższej z kwot wyliczonych na podstawie powyższych przepisów. Proponuje się, aby stawka pomocy obejmowała jedynie część produkcji i była zróżnicowana w zależności od województwa, w którym jest prowadzona uprawa pszenicy lub kukurydzy, i wynosiła odpowiednio:

1) 825 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;

2) 1050 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy położonych w województwie lubelskim i podkarpackim;

3) 660 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;

4) 840 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;

5) 495 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy położonych w województwach innych niż wymienione w pkt 1 i 3;

6) 630 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy położonych w województwach innych niż wymienione w pkt 2 i 4.

W związku  z powyższymi stawkami i limitem 50 ha powierzchni, do której należna będzie pomoc:

- maksymalna pomoc dla gospodarstw z województw: podkarpackiego i lubelskiego wyniesie do 41 250 zł w przypadku pszenicy i do 52 500 zł w przypadku kukurydzy.

- maksymalna pomoc dla gospodarstw z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i mazowieckiego wyniesie do 33 000 zł w przypadku pszenicy i do 42 000 zł w przypadku kukurydzy.

- maksymalna pomoc dla gospodarstw z pozostałych województw wyniesie so 24 750 zł w przypadku pszenicy i do 31 500 zł w przypadku kukurydzy.

Wszystkie informacje na ten temat znajdują się w publikacji Dopłaty do zbóż 2023: Jakie są stawki, limity, terminy i warunki przyznania rolnikom pomocy?

Dodatkowe 29,5 mln euro ze środków unijnych

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby ze środków unijnych Polska otrzymała dodatkowe wsparcie - 29 mln euro.

- Na podstawie oceny przesłanej przez dotknięte państwa członkowskie Komisja przeanalizowała sytuację, analizując nadmierną podaż produktów na poziomie krajowym i regionalnym oraz możliwy wpływ na ceny produkcji krajowej. Uwzględniono również presję wywieraną na łańcuchy logistyczne, wywierającą wpływ na ceny i możliwości rynkowe dla rolników w pobliżu granicy, zwłaszcza w przypadku Rumunii. Pomoc finansowa zostanie przekazana trzem państwom członkowskim, które następnie przekażą ją rolnikom tak szybko, jak to możliwe. Komisja proponuje przeznaczyć 29,5 mln euro dla Polski, 16,75 mln euro dla Bułgarii i 10,05 mln euro dla Rumunii . Te trzy kraje mogą uzupełnić to wsparcie UE do 100% środkami krajowymi, co stanowiłoby łączną pomoc finansową w wysokości 112,6 mln EUR dla dotkniętych rolników - wynika z raportu KE. 

Jeżeli nic się nie zmieni, to KE oczekuje, że płatności na rzecz rolników zostaną dokonane do 30 września 2023 r. Polska będzie musiała przygotować sprawozdanie z podziału środków i sposobu pomocy rolnikom. Projekt powinien być opublikowany na początku kwietnia i wejdzie w życie następnego dnia po jego publikacji, a rząd mógł uruchomić program natychmiast. 

dkol
Fot. archiwum

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 17:40