Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Kiedy można zażądać od sprzedawcy faktury VAT-marża przy zakupie ciągnika?

Obrazek

Rolnicy będący płatnikami podatku VAT często borykają się z wieloma problemami i zawiłościami w prawidłowej interpretacji przepisów i rozliczaniu tego podatku w swoich deklaracjach. Dlatego specjalnie dla Czytelników top agrar Polska uruchomiliśmy dyżury naszego eksperta ds. VAT Romana Włodarza, który tłumaczy zawiłości tego systemu podatkowego i podpowiada co zrobić w sytuacjach gdy interpretacja przepisów nie jest jednoznaczna.

 

18 sierpnia 2022, 20:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy rolnik nie będący podatnikiem czynnym może żądać faktury na zakup używanego ciągnika
  • czy każda sprzedaż środka trwałego musi być opodatkowana
  • kiedy sprzedawca ma możliwość zbycia "towaru używanego" na fakturę VAT-marża

PYTANIE:

Jestem rolnikiem ryczałtowym. Chcę kupić od pewnej firmy używany ciągnik, rok produkcji 1993. Ponieważ nie jestem podatnikiem czynnym, chciałbym zaoszczędzić i dostać fakturę VAT-marża od zakupu. Czy mogę zażądać takiej faktury od sprzedawcy?
Edward S. (woj. świętokrzyskie)

ODPOWIEDŹ:

Z braku szczegółów należy przyjąć, że sprzedawca chce zbyć środek trwały, używany przez wiele lat do sprzedaży opodatkowanej (nie jest ważne, jaka to była działalność). Zatem co do zasady od czasu zmian ustawy VAT w 2014 r., nie ma już w art. 43 pojęcia "towar używany", a każda sprzedaż takiego środka trwałego musi być opodatkowana stawką 23%. Jednak ustawodawca, w art. 120 ust. 4, 5 i 10 daje sprzedawcy możliwość zbycia "towaru używanego" na fakturę VAT-marża pod warunkiem, że sprzedawca nabył ten towar od:

  • osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT;
  • podatników VAT, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  • podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
  • podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  • podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca ma dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Wymogi muszą być spełnione co najmniej pojedynczo, a ich ocena i zastosowanie (czyli wystawienie faktury procedura marży – towary używane) należy wyłącznie do sprzedającego.

Można na przykład przyjąć w tym przypadku, że sprzedawca nabył ciągnik od innego podatnika czynnego w okresie, kiedy obowiązywało zwolnienie z podatku VAT (ciągników i maszyn rolniczych). W takim przypadku sprzedawca może sprzedać go na podstawie procedury marży. Niestety, potencjalny nabywca nie ma żadnej możliwości wymuszenia zastosowania tej formy opodatkowania VAT transakcji zakupu.

Roman Włodarz, ekspert VAT

Artykuł ukazał się w sierpniowym numerze top agrar Polska. Zachęcamy do prenumeraty!
Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)