Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Kolejna grupa rolników otrzyma dopłaty. Kto może liczyć na nowe wsparcie finansowe?

Obrazek

Kolejna grupa rolników może liczyć na nadzwyczajną pomoc finansową. Tym razem chodzi o hodowców drobiu i producentów jaj, którzy ponieśli starty z tytułu wystąpienia grypy ptaków.

wk23 maja 2023, 10:23
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego w Polsce.

Wsparcie finansowe dla producentów, którzy ponieśli straty przez ptasią grypę

W uzasadnieni projektu przypomniano, że między 29 grudnia 2019 r. a 13 maja 2020 r. oraz między 24 listopada 2020 r. a 28 lipca 2021 r. na terenie Polski potwierdzono 392 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5. W związku z tym, na terenie kraju niezwłocznie wprowadzono wszelkie niezbędne środki kontroli, monitorowania i zapobiegania oraz ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone. Zgodne z decyzjami wykonawczymi Komisji Europejskiej, na powyższych obszarach wprowadzono, m.in. 
  • zakaz umieszczania ptactwa,
  • przedłużono okresy likwidacji,
  • wprowadzono ograniczenia przemieszczania.
- W świetle powyższego, zasadnym jest zapewnienie rekompensaty strat gospodarstw w sektorze mięsa drobiowego i jaj, objętych ograniczeniami ustanowionymi w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Proponowane rekompensaty poprawią płynność gospodarstw drobiarskich i wzmocnią ich pozycję konkurencyjną na rynku. Powyższe zapewni rekompensatę strat w produkcji jaj i drobiu poniesionych przez gospodarstwa, wesprze rynek jaj i mięsa drobiowego w Polsce oraz poprawi jego kondycję, a także umożliwi dalsze funkcjonowanie gospodarstw, które znalazły się w strefie ograniczeń – czytamy w uzasadnieniu projektu. 

Kto będzie przyjmować wnioski i wypłacać pomoc?

Jednostką odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków oraz wypłacenie pomocy będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.   Przypomnijmy, że na początku roku zarządzeniem dyrektora generalnego KOWR powołano do życia Zespołu ds. sporządzenia szacunków strat w sektorze drobiarstwa w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w roku 2021 oraz 2022.


Zobacz także: Dopłata na rolnictwo 4.0: do 200 tys. zł na maszyny i sprzęt cyfrowy


Do jego zadań należało m.in. wypracowanie dokumentacji (ankiet), która umożliwi pozyskanie niezbędnych danych do sporządzenia wniosku do Komisji Europejskiej (KE) w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce z tytułu wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w roku 2021 oraz 2022. 

Czekamy na szczegóły od wiceministra Kowalskiego

Osoba odpowiedzialną w rządzie za prace nad rozporządzeniem jest wiceminister Janusz Kowalski. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał 2023 r. Teraz czekamy na szczegółowe uzasadnienie dokumentu, aby poznać stawki pomocy. 


wk
fot. envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)