StoryEditor

Zmiana odbiorcy towaru

Pytanie: Prowadzimy z żoną uprawę tytoniu. Jestem zgłoszony w US jako czynny podatnik VAT. W 2018 roku podpisałem umowę z odbiorcą ze sztywną ceną. Teraz pojawiła się okazja bardziej korzystnego zbytu części tytoniu do innego odbiorcy, ale muszę to zrobić na imię żony jako rolnika ryczałtowego. Czy w naszej sytuacji żona może występować jako odrębny zbywca tytoniu?
30.04.2019., 15:04h
Odpowiedź: Należy tutaj wyraźnie oddzielić problem umowy dostawy (kontraktacja) produktu rolnego od zagadnień VAT. Z punktu widzenia KC żona, jako współwłaściciel gospodarstwa rolnego, może zawierać umowy dostawy w ramach zwykłego zarządu majątkiem wspólnym. Jednak z punktu widzenia VAT tylko mąż ma prawo do występowania jako podatnik VAT dla sprzedaży wszystkich produktów rolnych wytwarzanych w tym gospodarstwie. Zatem w tym przypadku żona nie może występować jako rolnik ryczałtowy, a przy kontroli US będzie to uznane za wykroczenie skarbowe. Paradoksalnie, w tym przypadku nie ma mowy o uzyskaniu korzyści VAT, ponieważ zwrot zryczałtowany wynosi 7%, a stawka VAT na tytoń nieprzetworzony wynosi 8%.

Roman Włodarz
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 12:03