Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty USDA>

Raport USDA: choć produkcja pszenicy większa, to zapasy spadają

Obrazek

W swoim marcowym raporcie eksperci Departamentu Rolnictwa USDA jeszcze raz zweryfikowali prognozy zbiorów pszenicy i kukurydzy w sezonie 2022/23, zobaczmy co z tych analiz wychodzi.

dr Juliusz Urban9 marca 2023, 16:19

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zmieniają się szacunki zbiorów pszenicy?
  • ile wyniosą zapasy pszenicy na koniec sezonu?
  • jakie są zmiany w prognozach dotyczących zbiorów kukurydzy?
  • gdzie będzie największy spadek?
  • ile kukurydzy zostanie na koniec sezonu na świecie , a ile w USA?

PSZENICA

Globalne analizy USDA dotyczące pszenicy w sezonie 2022/23 w tym miesiącu przewidują większą produkcję, rosnące konsumpcję i handel oraz niższe zapasy końcowe.

Globalna produkcja  pszenicy w porównaniu do poprzedniego raportu wzrosła o 5,1 mln t, do 788,9 mln ton.  Amerykańscy eksperci uwzględnili wzrosty dla Kazachstanu, Australii i Indii. Szacunki produkcji dla tych wszystkich trzech krajów są podnoszone na podstawie zaktualizowanych danych rządowych. Produkcja pszenicy w Kazachstanie wynosi obecnie prognozowany na 16,4 mln ton, o 2,4 mln wyżej niż w zeszłym miesiącu i będą to największe zbiory od sezonu 2011/12.

Eksport światowy wzrasta o 1 mln t, do 213,9 mln ton wraz ze wzrostem dla Kazachstanu, Australii i Brazylii, które z nawiązką zrekompensowały spadki w Argentynie i Indiach.

Przewiduje się, że globalne zużycie pszenicy wzrośnie o 2 mln ton do 793,2 mln t, głównie dzięki wzrostowi wykorzystania na cele spożywcze w Indiach, oraz w przemyśle, na paszę i nasiona w Kazachstanie.

Światowy zapasy końcowe zostaną obniżone tylko o 2,1 mln ton, do 267,2 mln ton, ponieważ mniejsze zapasy dla Chin, z nawiązką skompensują wzrosty dla Argentyny, Kazachstanu i Australii.

Kukurydza

W kukurydzy natomiast USDA prognozuje 3,8-milionowy spadek produkcji, która tym razem wyniesie 1 mld 147 mln t.

W USA mamy stabilizację, natomiast zagraniczna produkcja kukurydzy spada i jest związana głównie z korektami w Argentynie, częściowo zrównoważonymi przez wzrosty w Indiach i Paragwaju. Dla Argentyny produkcja jest obniżona o 7 mln t, do 40 mln t, ze względu na utrzymujące się upały i susze w lutym trwające do początku marca, co zmniejsza perspektywy plonów późnej kukurydzy.

Wykorzystanie kukurydzy w tym sezonie spada bardziej od korekty zbiorów. Amerykańscy eksperci spadek zużycia wynoszący 5,6 mln t rozkładają na bardzo różne kraje, ale oszczędzają Chiny. Globalne zużycie kukurydzy w marcowym raporcie spada do 1 mld 157 mln t.

Główne zmiany w światowym handlu na sezon 2022/23 obejmują prognozowany niższy eksport kukurydzy z Argentyny (28 mln t; –7 mln raport/raportu)  i Stanów Zjednoczonych ( 47 mln t ; –2 mln t r/r).

Zapasy końcowe kukurydzy lekko drgnęły do góry, wzrastając w porównaniu do poprzedniego raportu o 1,2 mln t. Dzieje się tak, bo  spadki na Ukrainie (– 1mln t) i w Brazylii (– 0,5 mln t), są z nadwyżką kompensowane przez wzrost w USA. Amerykańskie zapasy kukurydzy, rosnąc o 2 mln t na koniec sezonu wyniosą 34,1 mln t, a światowe 296,5 mln t.

oprac. Juliusz Urban fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)