StoryEditor

Cena mleka w skupie spadła poniżej 2 zł/litr. Kryzys czy korekta?

Ceny mleka w skupie w połowie 2023 r. przekroczyły granicę 2 zł/litr i spadają dalej. Co o tej sytuacji mówią rolnicy? Zdania są podzielone – optymiści mówią o korekcie, pesymiści o kryzysie na rynku mleka. Ile płacą skupy mleka?
24.07.2023., 10:07h

Kryzys na rynku czy korekta?

Zdania są podzielone – optymiści mówią o korekcie, pesymiści o kryzysie na rynku mleka.

– Wiadomo – nic nie trwa wiecznie – komentowali nasi Czytelnicy, dodając, że nikt nie wierzył przecież, że ceny podchodzące pod 3 zł/l utrzymają się na stałe. Większość z naszych rozmówców spodziewała się, że spadki będą i obecna sytuacja nie zaskakuje.

– Ceny spadały od początku roku. Oczywiście chcielibyśmy, aby "stop" było na 2,5 zł/l, ale liczyliśmy się z tym, że cena mleka może spaść nawet do 2 zł – usłyszeliśmy.

I ta ostatnia prognoza właśnie się sprawdza z nawiązką, bo bariera 2 zł/l została już przekroczona i cena mleka w skupie nadal spada. Podobnie było rok temu – w maju i czerwcu 2022 r. cieszyliśmy się, że cena przekroczyła 2 zł/l. Tyle że wtedy dalej rosła.

ceny mleka spadek barometr cena mleka

Ile zarabiają producenci?

Mimo kiepskich nastrojów wśród naszych rozmówców (nie wiadomo, co przyniesie przyszłość) – tragedii nie ma. Nadal z każdego odstawionego litra coś zostaje. Ile – zależy od kondycji gospodarstwa – kredytów, inwestycji, stopnia amortyzacji czy liczby zatrudnionych. Padały kwoty od 0,20 ...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:09