StoryEditor

Ceny tuczników w dół. Ile płacą zakłady w tym tygodniu?

Po dwóch tygodniach obniżek cen wieprzowiny obecnie widać pewne uspokojenie na rynku. W tym tygodniu skupujący w zdecydowanej większości utrzymali stawki na niezmienionym poziomie.  
10.08.2023., 14:08h

 Ceny świń niższe o 1 zł

Ostatnie tygodnie na rynku tuczników przebiegały pod znakiem obniżek. W zeszłym tygodniu korekty na krajowym rynku wzmocnił spadek stawki na niemieckiej giełdzie VEZG. Tam bowiem oficjalna cena dla rynku niemieckiego spadła o 10 eurocentów/kg wagi poubojowej do poziomu 2,4 euro/kg. Nasi skupujący oczywiście obniżyli ceny niewspółmiernie do niemieckiej obniżki – o 50 gr/kg żywca i nawet 70 gr/kg wagi poubojowej.

Trzeba pamięta, że o podobną kwotę ceny spadły już poprzednim tygodniu. Zatem po obu obniżkach w naszym kraju za żywiec pośrednicy płacą ok. 8 zł/kg, a w rozliczeniach poubojowych ok. 10 zł, czyli już mniej niż za Odrą.

Spadki cen zdaniem kupujących wymusiły sieci handlowe, dla których ostatnio wieprzowina była zbyt droga. Ponadto ich zdaniem nie może być tak, że w Niemczech tuczniki są droższe od tych w Polsce, nie podając żadnego uzasadnienie takiego myślenia. Oczywiście po spadkach odzywają się głosy, że i tak cena pokrywa koszty, więc nie ma problemu. Jednak wcześniej gdy ceny były bardzo niskie nikt kosztami produkcji wieprzowiny się nie przejmował. Nieoficjalnie mówi się, ze to jest właśnie główny powód ...

Pozostało 13% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 07:11