StoryEditor

Ceny tuczników: niższe już o 1,5 zł/kg w żywcu

Niestety spadki cen tuczników nie wyhamowały. Kolejna korekta stawki na VEZG z pewnością będzie wykorzystana przez krajowych skupujących. Stawki są już o ok. 1,5 zł/kg żywca niższe niż notowane w szczycie cen na początku lipca.
17.08.2023., 11:08h

A było już tak dobrze.... Maksymalne ceny za tuczniki sięgające 9,5 zł/kg żywca i ponad 12 zł/kg w klasie E dawały rolnikom nadzieję na odbudowanie budżetów zniszczonych przez ostatnie dwa lata bardzo niskich cen wieprzowiny. Niestety w tej branży, to co dobre trwa bardzo krótko.

Najpierw krajowi skupujący za cel obrali sobie zrównanie stawki polskiej z niemiecką, bo o dziwo u nas świnie przez pewien czas były droższe niż za Odrą. Później przyszło pierwsza obniżka o 10 eurocentów/kg wbc i wczoraj kolejna o taką samą kwotę. W efekcie zamiast 9,5 zł/kg żywca mamy niespełna 8 zł/kg. Ktoś mógłby powiedzieć, że to i tak dużo. Może i ma racje. Jednak po wielu miesiącach głodowych stawek za żywiec i bardzo wysokich cen pasz, długo trzeba otrzymywać wysokie stawki, by znowu stanąć na nogi. Niestety wiele wskazuje, że przyjdzie nam na to jeszcze poczekać.

Winny eksport?

Oficjalnie mówi się, ze dostawcy europejscy tracą rynki eksportowe właśnie poprzez wysokie cen wieprzowiny. Tutaj mamy błędne koło. Gdy mieliśmy 1% nadprodukcji wieprzowiny i świetne wyniki eksportowe rolnicy przymierali głodem, bo za świnie płacono przysłowiowe grosze...

Pozostało 31% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 02:23