StoryEditor

Ceny tuczników: dalsze spadki cen świń

Tuczników cały czas nie ma zbyt wiele na rynku, a ceny spadają. Trudno to wytłumaczyć, ale tak jest. Teraz dodatkowo u naszych zachodnich sąsiadów po ponad miesiącu zdecydowano się obniżyć oficjalną cenę trzody chlewnej.  
03.08.2023., 10:08h

Niestety obniżki cen tuczników

Ostatnie tygodnie na krajowym rynku świń przebiegały pod znakiem obniżek cen skupu. Pośrednicy i ubojnie opuścili ceny o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej i nawet o ok. 60-70 gr/kg żywca. Te korekty były uzasadniane z jednej strony faktem, że na zachodzie mniej więcej o tyle tuczniki były tańsze od naszych.

Ponadto mówiło się o tym, że największy odbiorca żywca czyli firma Animex będąca właścicielem ubojni w Kutnie korygowała cenniki w oparciu o większe ilości żywca pochodzące z ich tuczów kontraktowych. Teraz gdy ta górka zaczęła się wyczerpywać i pojawiła się nadzieja na ustabilizowanie stawek nadeszły informacje zza Odry o obniżce cen na VEZG o 10 eurocentów/kg wagi poubojowej co może oznaczać kolejne spadki cen żywca u nas o ok. 20-30 gr/kg.

Na ten moment ci skupujący, którzy w poprzednich dniach zdusili ceny żywca do poziomu ok. 8 zł/kg i ok. 10 zł/kg wagi poubojowej nie wprowadzili obniżek. Ci zaś, którzy płacili więcej teraz zastanawiają się o ile skorygować ceny. Na razie na rynku płaci się od min. 8 zł/kg żywca do lokalnie nawet 9 zł. Te ostatnie stawki dotyczą mniejszych zakładów ubojowych i przetwór...

Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 15:40