StoryEditor

Ceny świń: kolejne spadki na rynku trzody chlewnej, a towaru brakuje

Niestety, spadki cen tuczników nie wyhamowały. W ostatnich dniach krajowi skupujący próbują znowu obniżać ceny skupu tuczników. Obecne stawki są już o ok. 1 zł/kg żywca niższe niż jeszcze niespełna dwa tygodnie temu. Jednocześnie brakuje towaru.
27.07.2023., 12:07h

Niemiecka giełda trzody chlewnej bez zmian

W naszym kraju skupujący świnie mają to do siebie, że niemal zawsze gdy za Odrą nadchodzi stabilizacja cen u nas przynosi to spadki w cennikach za tuczniki. Bo jak sami twierdzą, że nie może być tak, że u nas świnie są droższe niż np. w Niemczech. Jeśli sytuacja jest odwrotna, czyli gdy na Zachodzie świnie są droższe od naszych nikomu to nie przeszkadza. Sytuacja z punktu widzenia rolnika – niezrozumiała.

Jednak tak się dzieje, i ostatnie dni są tego przykładem. Deficyt tuczników spowodował, że w Polsce przez jakiś czas świnie kosztowały o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej więcej niż w Niemczech. Było to dosłownie „solą w oku” naszych pośredników i ubojni. Jak tylko giełda VEZG przestała podnosić oficjalne niemieckie stawki za żywiec u nas przyszły spadki i to konkretne. W jednym tygodniu ceny potrafiły spaść o 30-50 gr/kg wagi poubojowej.

Tym sposobem o cenach na poziomie powyżej 12 zł/kg w kl. E można zapomnieć. Obecne ceny to ok. 11 zł/kg w klasie E i maksymalnie 8,5-8,7 zł/kg żywca. Tylko te zakłady które płacą najlepiej, stałym dostawcom oferują ceny zbliżone do 9 zł/kg żywca – są to j...

Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:37