StoryEditor

Ceny tuczników – ostre cięcia stawek. Rynek wstrzymuje oddech przed kolejną giełdą

Ceny na giełdzie VEZG spadły, co pociągnęło za sobą spore obniżki w polskich skupach. Jeszcze nie wiadomo, czy obniżka na niemieckiej giełdzie była wystarczająca. Co się dzieje na rynku i ile płacą ubojnie?
12.10.2023., 11:10h

W związku ze słabą sprzedażą wieprzowiny i większą podażą na rynku z innych krajów UE, niemieckie ubojnie wywierają silną presję na obniżki. Ceny tuczników na giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu spadły do 2,1 euro za kg, o 0,1 euro za kg. Sytuacji nie poprawiła giełda ISW, na której nie sprzedano żadnego tucznika. W przeliczeniu na PLN to jedynie 9,49 zł/kg w kl. E. Teraz wszyscy wstrzymują oddech do kolejnej aukcji, wówczas okaże się czy stawki na VEZG obniżono do wystarczającego poziomu.

- Obniżki nie zaskakują, ponieważ Europa nadal jest mocno droższa od największego konkurenta międzynarodowego, jakim są Stany Zjednoczone, toteż zakładom europejskim nie pozostaje nic innego jak granie na obniżki. Obecną grę potęguje dodatkowo polityka Chin, która zgodziła się na rejonizację w imporcie wieprzowiny z Rosji. Fakt, że Rosja nadal nie może sobie poradzić sobie z wirusem ASF nie wpłynął na decyzję polityczną Pekinu. Możliwość ściągnięcia mięsa od najbliższego sąsiada będzie na pewno wpływać na obniżki cenowe u nich, a także i u nas – podaje Bartosz Czarniak, rzecznik Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus. ...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 20:32