StoryEditor

Ceny tuczników: giełda VEZG w górę! Czy u nas tuczniki zdrożeją?

Rynek tuczników nadal wykazuje spore wahania. W ostatnich tygodniach mimo braku sygnałów z rynku niemieckiego, ceny w kraju spadały. Oczywiście nie miało to związku z sytuacją popytowo-podażową, bowiem tuczników w kraju notorycznie brakuje. Była to typowa zagrywka największych graczy na rynku po to by zrównać się ze stawkami zza Odry, a gdy tam nadejdą podwyżki móc startować ze wzrostami z niższego poziomu. Taki schemat obserwowaliśmy już wiele razy.  
25.05.2023., 12:05h

VEZG w górę!

Po wielu tygodniach stabilnych cen u naszych zachodnich sąsiadów w ostatnich dniach dało się zauważyć sygnały, które mówiły o możliwych wzrostach cen tuczników. I stało się - 24 maja niemiecka tzw. duża giełda VEZG zanotowała wzrost cen świń rzeźnych o 5 eurocentów/kg wagi poubojowej. Tym samym za Odrą stawka za tuczniki jest na najwyższym w historii poziomie czyli 2,38 euro/kg w klasie E. W przeliczeniu na polską walutę daje to 10,66 zł/kg w klasie E czyli 20 gr/kg więcej niż przed tygodniem. U nas jeszcze dwa tygodnie temu stawki te były wyższe i przekraczały często 11 zł/kg. Po ostatnich korektach stawki spadły lokalnie nawet do 10,2 – 10,4 zł/kg w klasie E. Tylko najwięksi producenci mogli liczyć na stawki o 20-30 gr/kg wyższe. Teraz, czysto teoretycznie w obliczu deficytu tuczników ceny w naszym kraju powinny wzrosnąć.

Czy u nas tucznik drożeje?

U nas dzień po niemieckiej podwyżce nie ma zbyt wielu informacji o tym, że zakłady ubojowe są skłonne „jeden do jednego” podnosić stawki. Ci odbiorcy, którzy płacili lepiej wzbraniają się od podwyżek twierdząc, że i tak już płacili podobne stawki, a ci którzy mieli niższe ...

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 05:28