StoryEditor

Opłacalność produkcji tuczników: jak sytuację w gospodarstwach oceniają hodowcy?

Odwiedziliśmy z kamerą kilku hodowców, którzy opowiedzieli, jak oceniają opłacalność produkcji świń w swoich gospodarstwach. Zobacz, jakie ceny w skupie ostatnio uzyskali!  
02.10.2023., 14:10h

Rekordowe stawki tuczników w skupach mamy dawno za sobą. Co tydzień sprawdzamy dla Was ceny tuczników w skupach i informujemy, co dzieje się na rynku świń. Tym razem odwiedziliśmy kilku hodowców i zapytaliśmy ich, jak sobie radzą w swoich gospodarstwach.

- Mieliśmy 30 loch, zmniejszyliśmy do 26 sztuk, ale planujemy wrócić do tych 30 szt. w stadzie. Rodzice utrzymywali i się utrzymali, jakoś trzeba dalej walczyć. Ostatnio się odbiliśmy, ale znów jest spadek. Było 9,1 zł/kg teraz jest 7,6 zł/kg. Niby towaru brakuje, miało iść do góry, ale zakłady nie podnoszą stawek. Ceny zbóż są niskie, ale ceny pasz się trzymają wysoko. Nadal wszystko jest bardzo drogie. Płacimy miesięcznie spore pieniądze i wszystko robimy sami. Mieszamy jęczmień, pszenicę, pszenżyto, dodajemy też trochę grochu – tłumaczy Artur Skowronek, hodowca z Chocianowic. Michał Piechaczek, rolnik z Zimnic Wielkich w woj. opolskim dodaje, że obecnie ceny w wadze poubojowej obecnie ustabilizowały się na poziomie 10-10,2 zł/kg. Uważa, że obecne ceny zbóż są na adekwatnym poziomie (jeśli pochodzą z zakupu, bo jeżeli rolnicy wykorzystują własne zboża z magazynów i ubiegłorocznyc...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 04:37