StoryEditor

Ceny tuczników: świń brakuje, co na to zakłady?

Na rynku świń po raz kolejny mamy sytuację, w której ceny nie idą w parze z notowaniami niemieckiej giełdy VEZG. A to oznacza tylko jedno – na naszym rynku brakuje świń, choć zakłady ubojowe wprost tego nie przyznają, to towar jest cały czas poszukiwany, a lokalnie odbiorcy są w stanie negocjować ceny by zapewnić sobie surowiec do przerobu.
28.09.2023., 10:09h

Ceny się zrównały

W zeszłym tygodniu gdy na niemieckiej giełdzie VEZG cena tuczników spadła do 5 eurocentów/kg w kl. E wydawało się, ze nasi skupujący automatycznie obniżą cenniki przynajmniej o 20 gr/kg wagi poubojowej. W zdecydowanej większości się tak nie stało. Tylko nieliczni, i to dopiero w ostatni poniedziałek skorygowali ceny skupu najwyżej o 10 gr/kg żywca. Oznacza to, że obecnie za tuczniki płaci się od 7,5 do maks. 8,4 zł/kg żywca i 10,4 do 10,6 zł/kg wagi poubojowej w klasie E. Wracając do rynku niemieckiego tam oficjalna cena wynosząca 2,25 euro/kg (w tym tygodniu VEZG zdecydowało się utrzymać tę stawką na kolejne 7 dni tłumacząc to równowagą rynkową) daje w przeliczeniu na złotówki również ok. 10,4 zł/kg w klasie E, a doliczając premie które standardowo ubojnie naliczają producentom cena zza Odry jest niemal identyczna z tą którą notujemy w naszym kraju.

Co dalej na rynku tuczników?

Zdaniem analityków najbliższe dni z uwagi na zrównanie stawek w Niemczech i Polsce raczej nie przyniosą kolejnych wzrostów cen. Na razie także nie powinny mieć miejsca istotne obniżki. U naszych zachodnich sąsiadów nie ma zbyt wiele to...

Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:43