StoryEditor

Ceny zbóż: pomimo spowolnienia eksportowego, ceny na giełdach spadają

Ceny pszenicy na Matifie zaczynają w dół przebijać szklaną taflę 230 €/t. W krajowym handlu, ruch i ceny są tak słabe, że wielkich obniżek nie mamy.
15.12.2023., 08:23h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • ile pszenicy zakupił Liban, za jaką cenę i kto za nią zapłacił?
  • ile zbóż wyeksportowała Ukraina?
  • ile w tej ilości stanowi pszenica, a jaki jest cel roczny?
  • ile mniej pszenicy w grudniu dotychczas wyeksportowała Rosja?
  • dlaczego słowaccy transportowcy blokują granicę?
  • ile mniej w stosunku do zadeklarowanej dopłaty do suszonej kukurydzy dostał pewien rolnik?
  • jakie są ceny zbóż na krajowym rynku?
  • które zboże potaniało najwięcej?
  • a co natomiast w drożeje w skupach?

W zbożowym handlu na świecie panuje spory rozgardziasz, kluczowi importerzy z jednej strony czytają o wielkiej podaży u największych eksporterów, ale utrudnienia logistyczne i opóźnione decyzje często stawiają ich pod decyzyjną ścianą. Podobnie jest w krajowym rynku. Z jednej strony układ cen gra na obniżki, a z drugiej – niewielka podaż powoduje nieznaczne ruchy cenowe.

Liban kupuje na szybko

Zbyt długie wstrzymywanie się z zawieraniem kontraktów, w oczekiwaniu na jeszcze niższe ceny powoduje, że zaczyna ożywiać się międzynarodowy rynek kontraktów spotowych. APK-Inform donosi, że Liban zakupił w przetargu około 30 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej, która ma pochodzić z Ukrainy.

Pszenicę o zawartości białka 11,5% zakupiono po cenie 253 USD/t CIF, z natychmiastową wysyłką. Środki finansowe na ten zakup zapewnia Bank Światowy w ramach stałego programu zakupów pszenicy na rzecz Libanu.

Ukraina eksportuje wolniej

Po ostatnich korektach wynikających z grudniowego raportu USDA Ukraina ma zwiększyć eksport pszenicy, o pół miliona ton i wyniesie on w bieżącym sezonie 12,5 mln ton. Jednak według danych celnych wszystko wskazuje na to, że eksport z Ukrainy przebiega znacznie wolniej. Według stanu na 6 grudnia w roku 2023/24 Ukraina wyeksportowała 13,72 mln ton zbóż i roślin strączkowych, w poprzednim roku w analogicznym okresie łączny eksport wyniósł 18,97 mln t.

Od początku tego sezonu pszenicy wyeksportowano 6,1 mln ton (w ubiegłym roku 7,2 mln t). Eksport jęczmienia był prawie dwukrotnie mniejszy, ten rok to efekt 889 tys. t, a poprzednio 1,5 mln ton. Natomiast tempo eksportu kukurydzy, wynoszące aktualnie 6,64 mln ton jest o ponad 3,5 mln ton wolniejsze, od ubiegłorocznego.

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 00:16