StoryEditor

Rosjanie zniszczyli 13 tys. ton ukraińskiego zboża. Gdzie miało trafić ziarno?

  Podczas ataku na obwód odeski, rosyjscy żołnierze zniszczyli 13 tysięcy ton zboża, które miało być wyeksportowane. To kolejny cios dla ukraińskiego rolnictwa, które mocno ucierpiało z powodu wojny i embarga.
25.08.2023., 13:08h

Jak pisaliśmy wcześniej na topagrar.pl, w nocy 23 sierpnia rosyjskie drony zaatakowały infrastrukturę Dunaju w Ukrainie, uszkadzając magazyny zbożowe i kompleks produkcyjno-przeładunkowy.

Zboże spłonęło w portach

Zboże znajdowało się w portach morskich w Odessie i Czarnomorsku, gdzie było gotowe do załadunku na statki. Jednak rosyjskie wojska, które zaatakowały obwód odeski 23 sierpnia, podpaliły magazyny i silosy ze zbożem, powodując duże straty materialne.

Zboże miało być dostarczone do Rumunii i Egiptu, które są ważnymi partnerami handlowymi Ukrainy. Według danych Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy, w sezonie 2022/2023 Ukraina wyeksportowała do Rumunii ponad 1,2 miliona ton zboża, a do Egiptu ponad 4 miliony ton.

Rosja chce zaszkodzić ukraińskiej gospodarce

Rosja chce w ten sposób osłabić ukraińską gospodarkę i zniechęcić inwestorów i kontrahentów do współpracy z Ukrainą. Rosja także próbuje utrudnić dostęp Ukrainy do Morza Czarnego i Azowskiego, gdzie znajdują się strategiczne porty i terminale.

- Rosja systematycznie atakuje magazyny zboża, aby zatrzymać eksport produktów rolnych. Tylko tej nocy zdolność eksportowa portu Izmaił została zmniejszona o 15%. Wcześniej znajdował się tam port Reni i zniszczono tam 35 tys. ton zboża – powiedział szef resortu infrastruktury Oleksandr Kubrakow.

Ukraina potrzebuje wsparcia międzynarodowego

Ukraina jest jednym z największych producentów i eksporterów zboża na świecie. Rolnictwo stanowi około 10% PKB kraju i zapewnia miejsca pracy dla milionów ludzi. Dlatego atak na ukraińskie zboże jest nie tylko aktem wandalizmu, ale także zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności społecznej.

Mkh na podst. Agropolit

Fot. Envato Elements

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 05:07