Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Ukraińska kukurydza pojedzie do Hiszpanii przez Polskę

Obrazek

Hiszpańskie Ministerstwo Transportu, Mobilności i Spraw Miejskich uruchomiło pilotażowy projekt transportu zboża koleją z Ukrainy do Hiszpanii jako alternatywną lub dodatkową trasę do tradycyjnej trasy morskiej.

 

14 sierpnia 2022, 10:48

Operator kolejowy Renfe Mercancías wysłał już 25 wagonów na granicę polsko-ukraińską, aby przetransportować 600 ton ukraińskiej kukurydzy do Hiszpanii. Wagony wyposażone są w specjalne worki do transportu zboża.

- To pilotażowy przewóz, dzięki któremu Ministerstwo dostrzeże techniczną i ekonomiczną wykonalność transportu kolejowego zboża koleją z polskiego miasta Łódź do Barcelony – wyjaśniło ministerstwo transportu.


Jaka trasa pociągu z ukraińską kukurydzą?

Transportowanie ziarna z Ukrainy do Hiszpanii ma odbywać się z przeładunkiem w Chełmie – 25 km od granicy z Ukrainą.


Hiszpański pociąg przyjedzie do Chełma pod koniec sierpnia. Tam zboże zostanie przeładowane do kontenerów w celu dalszego transportu na terminal operatora logistycznego Kombiverker w Łodzi. Po załadowaniu kontenerów pociąg wróci na terminal w Barcelonie na początku września, skąd ziarno zostanie dostarczone do klienta końcowego.


Hiszpania potrzebuje ukraińskiego zboża i kukurydzy

Dla przypomnienia – Ukraina była dotychczas dużym dostawcą kukurydzy i zbóż do Hiszpanii, która jest jednym z największych producentów pasz dla zwierząt w Europie. Po wybuchu wojny w Ukrainie i ograniczeniach dostaw surowców oraz poważnej suszy, która dotknęła wiele rolniczych terenów, Hiszpania miała poważne problemy organizacyjne. Mówi się o likwidacji około 1 mln szt. bydła w krótkim czasie.

mkh

Fot. mitma.gob.es/


Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy