Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Ukraińska kukurydza pojedzie do Hiszpanii przez Polskę

Obrazek

Hiszpańskie Ministerstwo Transportu, Mobilności i Spraw Miejskich uruchomiło pilotażowy projekt transportu zboża koleją z Ukrainy do Hiszpanii jako alternatywną lub dodatkową trasę do tradycyjnej trasy morskiej.

 

14 sierpnia 2022, 10:48

Operator kolejowy Renfe Mercancías wysłał już 25 wagonów na granicę polsko-ukraińską, aby przetransportować 600 ton ukraińskiej kukurydzy do Hiszpanii. Wagony wyposażone są w specjalne worki do transportu zboża.

- To pilotażowy przewóz, dzięki któremu Ministerstwo dostrzeże techniczną i ekonomiczną wykonalność transportu kolejowego zboża koleją z polskiego miasta Łódź do Barcelony – wyjaśniło ministerstwo transportu.


Jaka trasa pociągu z ukraińską kukurydzą?

Transportowanie ziarna z Ukrainy do Hiszpanii ma odbywać się z przeładunkiem w Chełmie – 25 km od granicy z Ukrainą.


Hiszpański pociąg przyjedzie do Chełma pod koniec sierpnia. Tam zboże zostanie przeładowane do kontenerów w celu dalszego transportu na terminal operatora logistycznego Kombiverker w Łodzi. Po załadowaniu kontenerów pociąg wróci na terminal w Barcelonie na początku września, skąd ziarno zostanie dostarczone do klienta końcowego.


Hiszpania potrzebuje ukraińskiego zboża i kukurydzy

Dla przypomnienia – Ukraina była dotychczas dużym dostawcą kukurydzy i zbóż do Hiszpanii, która jest jednym z największych producentów pasz dla zwierząt w Europie. Po wybuchu wojny w Ukrainie i ograniczeniach dostaw surowców oraz poważnej suszy, która dotknęła wiele rolniczych terenów, Hiszpania miała poważne problemy organizacyjne. Mówi się o likwidacji około 1 mln szt. bydła w krótkim czasie.

mkh

Fot. mitma.gob.es/Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)