
Jednym z poważniejszych problemów w uprawie rzepaku, jest osypywanie się nasion z pękniętych łuszczyn oraz nierównomierne dojrzewanie. Te zjawiska prowadzą do spadku jakości plonu, ponieważ istnieje ryzyko, że ten będzie zbyt wilgotny, a opóźnione zbiory mogą powodować spore straty.
Nierównomierne dojrzewanie łuszczyn spowodowane jest m.in. absorpcją wilgoci, a następnie ponownym wysychaniu na słońcu oraz wietrze. Jeżeli taki proces zachodzi kilkukrotnie, to wtedy mamy do czynienia z przedwczesnym pękaniem oraz osypywaniem nasion. Dodatkowo zjawisko to może być również intensyfikowane przez obecność szkodników czy chorób grzybowych.
Kiedy wykonać sklejanie łuszczyn rzepaku?
Sklejanie łuszczyn rzepaku, jest zabiegiem, który trzeba wykonać w odpowiedniej fazie dojrzewania rośliny. Optymalnie jest to czas, kiedy łuszczyny zaczynają żółknąć, ale w dalszym ciągu są dość elastyczne. Przyjmuje się, że jest czas około trzy, cztery tygodnie przed planowanym zbiorem.
Zobacz także: Rzepak redukuje nadmiar łuszczyn. Dlaczego?
Jeżeli chodzi o czas wykonania zabiegu, tutaj musimy mieć wiedzę, jaki sklejacz posiadamy.
Sklejacze na bazie naturalnych żywic, zaczynają działać pod wpływem słońca. Natomiast te oparte np. na alkoholu nie należy stosować w warunkach słonecznych. Przy stosowaniu sklejaczy ważne jest więc zapoznanie się z etykietą.
Jakie środki do sklejania łuszczyn?
Sklejacze do łuszczyn to przede wszystkim preparaty, które bazują na substancjach pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Oba rodzaje tworzą ochronną powłokę, która jest w dalszym ciągu przepuszczalna dla światła, pary wodnej czy dla gazów, zatem fotosynteza zachodząca w roślinach dalej jest kontynuowana.
Sklejacze nie podlegają rejestracji, dlatego też niestety nie można ich wyszukać w bazie środków ochrony roślin, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Patrycja Bernat
Fot: Juliusz Urban