StoryEditor

Soja tanieje, inne strączkowe stabilnie

Soja w krajowym skupie potaniała wraz z umocnieniem polskiej waluty. Na szczęście kupujących jest w tym roku sporo.
17.10.2019., 13:10h
Na giełdzie w Chicago po kilkudniowych wzrostach ceny wróciły do poziomów notowanych sprzed tygodnia tj. 340 USD/t. Mocniejsza jest jednak złotówka i to stanowi czynnik wywierający wpływ na nieco niższe ceny skupu soi. Pamiętam, kiedy jeszcze dwa lata temu soję w Polsce kupowali tylko nieliczni i tak czy siak trakt umowny wiódł do jednego z największych eksporterów. Dziś już zestawienie cen skupu zajmuje tyle firm, że wypełniają się tabelą dwie strony. Niemal każda szanująca się firma handlowa ma ambicję mieć soję w swojej ofercie zakupowej.
Ceny na rynku coraz bardziej się wyrównują pomiędzy ofertami firm handlowych i przetwórców, niestety mamy do czynienia z obniżkami ceny o ok. 20 zł/t w stosunku do ubiegłego tygodnia
Firmy handlowe płacą za soję od 1250 do 1300 zł/t.
Natomiast przetwórcy olejowi płacą 1320-1335 zł/t.
Najdrożej soję można sprzedać do firm paszowych kupujących pasze białkowe, tu wyceniana jest ona po 1350 zł/t.

Inne strączkowe kupowane są niemal w stałych cenach.
Najdrożej kupowany jest łubin słodki, niemal wszędzie, gdzie jest on skupowany panuje cena 900 zł/t. Tylko nieliczni  kupujący płacą 50 zł więcej.
Bobik
 wyceniany jest także na poziomach 900 zł/t, ale jest go bardzo mało.
Groch żółty jest znacznie powszechniejszy w handlu i ma także większą rozpiętość cenową, najczęściej kupowany jest po 800-850 zł/t.

Więcej o cenach soi oraz innych roślina strączkowych dowiesz się na II Ogólnopolskiej Giełdzie Strączkowych. Już 22 i 23 października, odpowiednio w Wąbrzeźnie oraz Skarbimierzu (k. Brzegu), spotkamy się aby podyskutować o perspektywach dla rynku roślin strączkowych oraz wysłuchać ciekawych prezentacji na temat agrotechniki, rynku i żywienia strączkowymi. Jeśli chcesz wiedzieć, komu i za ile sprzedać strączkowe oraz Jak je uprawiać, aby wytrzymały niedobory wody - przyjedź na naszą Giełdę. Udział w tych spotkaniach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona dlatego konieczna jest wcześniejsza rejestracja na https://tap.pwrwydawnictwo.pl/straczkowe

II Ogolnopolska Gielda Straczkowych

Zobacz jak wyceniany jest aktualnie rzepak

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Fot. Czubiński
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. maj 2024 18:10