StoryEditor

Żniwa soi na półmetku: dobre plony pomimo trudności

Rozpoczęły się zbiory wczesnych odmian soi. Suche lato spowodowało, że opolscy rolnicy, po raz kolejny wcześniej niż wskazują na to terminy agrotechniczne, zaczęli zbierać soję.
01.10.2019., 15:10h
Większość plantacji soi w Polsce to uprawy nasienne. Rolnicy przeważnie mają podpisane kontrakty, więc ze zbytem nie ma problemu.

- Soję uprawiamy już od co najmniej sześciu lat. Areał co roku się zwiększał: zaczynaliśmy od 5 ha, a w tej chwili mamy 55 hektarów. Uprawiamy soję nasienną. Kosić zaczęliśmy bardzo szybko w tym roku, bo już 30 sierpnia. Ale ze względu na to, że jest posiana na takich glebach mozaikowatych, to tam gdzie była przypalona przez suszę ona odbiła i znów była zielona. I dlatego musieliśmy wybierać i wykaszać takie miejsca, które były już dojrzałe. Oczywiście mamy trzy odmiany soi o różnej wczesności, dlatego też zaczęliśmy zbiory od najwcześniejszej, od Ansera. Później zebraliśmy Merlina, no i została jeszcze Regina, która jest późniejszą odmianą. Ona będzie do zbioru może pod koniec przyszłego tygodnia – mówi Mirosław Kastelik – kierownik produkcji RSP Wierzbnik.

O to, jaki soja ma w tym roku potencjał plonowania i jak przebiegały żniwa w Top Farms Głubczyce zapytaliśmy dr Marcina Markowicza.

- W tym roku zaczęliśmy żniwa soi później niż w tamtym. Niestety ten zimny wrzesień i spadek temperatu...
Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 20:29