StoryEditor

Dia de Los Muertos, czyli Dzień Zmarłych w Meksyku

W Meksyku to święto obchodzi się w tym samym czasie co w Polsce. Dia de Los Muertos, czyli Dzień Zmarłych to ceremonia obchodzona w Meksyku 1 i 2 listopada.
31.10.2023., 15:10h

Meksykanie wierzą, że o północy – w noc z 31 października na 1 listopada – otwierają się bramy nieba, aby dusze dzieci mogły ponownie połączyć się ze swoimi rodzinami. 2 listopada dusze dorosłych ponownie łączą się ze swoimi rodzinami na 24 godziny. Uważają, jak zresztą w wielu innych kulturach, że podczas tego święta zaciera się granica pomiędzy żywymi i umarłymi. Uroczystość tętni muzyką, są tańce i uczta. Ponieważ członkowie rodziny witają swoich zmarłych bliskich jako gości, rodziny przygotowują na zjazd ich ulubione potrawy. Ulice wypełniają parady i ludzie w kostiumach. Najpopularniejszymi symbolami kojarzonymi z tym świętem są szkielet i czaszka z cukru. Ludzie zakładają maski z podobizną czaszki lub malują twarze.

czaszka z kwiatami i świecą w tle
Czaszka z kwiatami i świecą w tle z okazji Święta Zmarłych.

Ważnym elementem święta jest ofrenda, czyli ołtarz ozdobiony wizerunkami zmarłych przodków oraz ich ulubionymi potrawami i napojami. Ofrendy często przyozdabia się nagietkami, symbolicznym kwiatem Dnia Zmarłych. Uważa się, że dekorowanie ofrendy wizerunkami zmarłych członków rodziny prowadzi dusze przodków z powrotem do ich rodzin.

mwal
fot. Freepik

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 13:00