StoryEditor

Prawo budowlane: jakie zmiany w 2024 roku?

Do prawa budowlanego w 2024 roku weszło kilka nowelizacji. Jakie nowości czekają nas w prawie budowlanym w 2024 roku?
25.02.2024., 09:15h

Zmiany w prawie budowlanym

Najbliższe zmiany w prawie budowlanym zaplanowano na kwiecień 2024. Wówczas w życie wejdą dwie istotne nowelizacje. Będą one dotyczyły usytuowania budynków, warunków technicznych, które powinny spełniać oraz szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Nowe reguły mają między innymi wpłynąć na walkę z tak zwaną “patodeweloperką”, zalewającą polskie miasta. 

Zobacz także: Ile kosztuje węgiel w lutym 2024?

Prawo budowlane 2024: co nowego od kwietnia? 

Zapisy nowelizujące Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obejmują 10 zmian: 

  • Zwiększenie odległości między budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, które są budowane na sąsiednich działkach - do tej pory były to 4 m, odtąd co najmniej 5 m. 
  • Zwiększenie odległości budynków produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych – do 30 m. 
  • Zmiana zasad planowania stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, z których korzystają osoby niepełnosprawne - tylko 6 proc. takich stanowisk (w stosunku do ogólnej liczby miejsc postojowych) będzie mogło być zbliżonych do okien. 
  • Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej na publicznie dostępnych placach – co najmniej 20 proc. działek o powierzchni ponad 1000 m2. 
  • Zwiększenie wymagań w zakresie organizacji przy budynkach wielorodzinnych przyjaznych placów zabaw dla dzieci i miejsc do rekreacji dla osób ze szczególnymi potrzebami. 
  • Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego będzie musiała wynosić nie mniej niż 25 m2. 
  • Prywatność na balkonach w budynkach wielorodzinnych - w przypadku balkonów usytuowanych na jednej płycie, trzeba będzie stosować pomiędzy nimi przegrodę o odpowiedniej wysokości, szerokości oraz przepuszczalności światła. 
  • Większy nacisk na komfort akustyczny w mieszkaniach w budynku wielorodzinnym - trzeba będzie stosować przegrody spełniające odpowiednie wymagania akustyczne oraz drzwi o podwyższonej izolacji akustycznej. 
  • Wymóg pomieszczenia umożliwiającego odpowiednie warunki do przewinięcia dorosłej osoby ze szczególnymi potrzebami – w budynkach opieki zdrowotnej, administracji publicznej, w których prowadzona jest działalność w obszarze kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym oraz na stacjach paliw. 
  • Obowiązek realizacji pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania rowerów lub wózków dziecięcych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych o minimalnej powierzchni 15 m2. 

Czego będą dotyczyły zmiany w prawie budowlanym? Dowiesz się więcej na halowies.pl

Fot. Canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 19:56