StoryEditor

Jaka prasa rolująca, stałokomorowa czy zmiennokomorowa? [TEST]

Jaką prasę rolującą wybrać, stałokomorową czy zmiennokomorową? Test dwóch maszyn, który trwał przez cały sezon, od wiosny do jesieni: prasa stałokomorowa Vicon FixBale 500 SC15 i zmiennokomorowa Vicon RV 5216 Plus SC14. Jaka będzie się lepiej spisywać w moim gospodarstwie?
13.04.2023., 13:04h

Prasy stało- i zmiennokomorowe

To oczywiste, że maszyną ze stałą komorą można prasować bele tylko o jednej średnicy. Prasy ze zmienną komora są pod tym względem bardziej uniwersalne. Ale jakie wady i zalety mają obie konstrukcje? Postaramy się je wskazać na przykładzie dwóch pras Vicon:

  • stałokomorowej Vicon FixBale 500 SC15,
  • zmiennokomorowej Vicon RV 5216 Plus SC14.

Obie prasy wyposażone były w zespół rozdrabniający i miały podobne wyposażenie. Były testowane przez pełen sezon, począwszy od pierwszego wiosennego po ostatni jesienny pokos trawy. W międzyczasie zbierały też słomę. Oprócz danych technicznych i wrażeń z pracy skupiliśmy się na porównaniu stopnia zagęszczenia beli i przepustowości pras. Zwróciliśmy także uwagę na zapotrzebowanie na moc. Ocenialiśmy rozdrobnienie i jakość cięcia paszy. Wyniki porównania można przenieść na maszyny innych marek.

Jak działa podbieracz?

Obie prasy łączone były z ciągnikiem przez zaczep górny. Szerokokątne wały przegubowe Walterscheid wyposażone były w sprzęgła, które uruchamiały się przy obciążeniu 2000 Nm. Do napędu pras wystarcza WOM z przełożeniem 540 obr./min. Do obsługi k...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 13:11