StoryEditor

Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę: kiedy można rozwiązać umowę?

Nasz Czytelnik ma umowę dzierżawy na fotowoltaikę i zastanawia się, czy może rozwiązać umowę dzierżawy, skoro minęły już 3 lata? Odpowiada nasz specjalista-prawnik.
04.08.2023., 11:08h

Dzierżawa pod fotowoltaikę

Czy mogę rozwiązać umowę dzierżawy na fotowoltaikę, skoro minęły już 3 lata?

 Roman L. (woj. lubuskie)

Umowa dzierżawy

Zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości z przeznaczeniem pod budowę elektrowni słonecznej zwykle jest jednym z pierwszych (a nie ostatnich) kroków, zmierzających do zrealizowania takiej inwestycji. Inwestor, mając zagwarantowane prawo do ziemi, może ubiegać się o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych i uzgodnień z odbiorcą energii. Podkreślmy, że prawo to nie oznacza nabycia nieruchomości, umowa dzierżawy daje jedynie prawo do korzystania i pobierania pożytków.

dyzur prawnika porady dla rolnikow

Uzyskanie pozwoleń może jednak potrwać nawet kilka lat, może też się okazać, że z różnych względów budowa elektrowni na tej konkretnej nieruchomości nie będzie możliwa bądź opłacalna. Na taką ewentualność inwestorzy zabezpieczają się, zastrzegając w umowach prawo rozwiązania umowy w określonych sytuacjach. Z punktu widzenia właściciela również nie jest korzystne związanie umową, z której nie uzyskuje spodziewanych korzyści. Warto zatem domagać się zastrzeżenia prawa rozwiązania umowy po określonym czasie (np. 3 latach...

Pozostało 28% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 00:58