StoryEditor

Podatek od nabytej ziemi w drodze egzekucji

Zwolnienia i ulgi w podatku rolnym należą do najczęściej poruszanych zagadnień. Jednym z nich jest nabycie ziemi w drodze egzekucji. Czy w tej sytuacji jesteśmy zwolnieni od podatku rolnego?
08.02.2023., 14:02h

Czytelnik pyta: Co z podatkiem rolnym za ziemię nabytą w drodze egzekucji

Czy nabycie ziemi w drodze egzekucji uprawnia do zwolnienia od podatku rolnego?

Zwolnienia i ulgi w podatku rolnym należą do zagadnień bardzo często poruszanych przez naszych Czytelników. Pisaliśmy o nich już wielokrotnie przy różnych okazjach. Wielość sytuacji i wątpliwości powstających przy okazji stosowania prawa wymaga jednak nieustannego sięgania do ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. DzU 2019.1892 ze zmianami).

Ekspert odpowiada: nabycie w drodze egzekucji nie jest zaliczane do umów sprzedaży

Zwolnieniem podatkowym objęte jest między innymi nabycie gruntów. To tam znajdziemy katalog zwolnień podatkowych oraz rodzajów ulg.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 punkt 4 ustawy zwolnieniu grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha, będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży.
Pobieżna lektura może skłaniać do wniosku, że nabycie w drodze egzekucji nie jest zaliczane do umów sprzedaży. Wątpliwości te...

Pozostało 31% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. maj 2024 02:40