StoryEditor

Nabycie ziemi bez aktu notarialnego. Czy to możliwe?

W 1978 r. rodzice przekazali gospodarstwo za emeryturę na rolniczą spółdzielnię produkcyjną. ANR wniosła o zasiedzenie tej ziemi, sąd jednak wniosek oddalił. KOWR wniósł o uzgodnienie treści księgi wieczystej, twierdząc, że Skarb Państwa skutecznie nabył ziemię, pomimo braku aktu notarialnego. Czy to możliwe?
07.08.2023., 13:08h

Pytanie Czytelnika: Nabycie ziemi bez aktu notarialnego. Czy to możliwe? 

W 1978 r. rodzice przekazali gospodarstwo za emeryturę na rolniczą spółdzielnię produkcyjną. Umowy nie sporządzono w formie aktu notarialnego, a zbycie nie zostało ujawnione w księdze wieczystej. Po śmierci rodziców zażądałem jego wydania. W odpowiedzi ANR wniosła o zasiedzenie tej ziemi, sąd jednak wniosek oddalił. Po jakimś czasie KOWR wniósł o uzgodnienie treści księgi wieczystej, twierdząc, że Skarb Państwa skutecznie nabył ziemię, pomimo braku aktu notarialnego. Czy to możliwe?

Odpowiedź eksperta: Przekazanie gospodarstwa w 1978 r. nastąpiło pod rządami nieobowiązującej już ustawy z 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (DzU z 1977 r., nr 32, poz. 140 z późniejszymi zmianami).

Zgodnie z treścią art. 52, przekazanie gospodarstwa następcy w celu uzyskania świadczenia emerytalnego lub rentowego na rzecz następcy następowało w drodze umowy pisemnej sporządzonej przez naczelnika gminy, natomiast na rzecz państwa w drodze de...
Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 04:54