StoryEditor

Sprzedawany dług – co zrobić w takiej sytuacji?

Kilka lat temu zaciągnąłem pożyczkę na zakup samochodu dostawczego, przeznaczonego do dostarczania warzyw z gospodarstwa na rynek. Samochód ten skradziono, gdy nie był ubezpieczony. Pozostałem bez środka transportu i z koniecznością spłaty kredytu. Wpadłem przez to w kłopoty i wypowiedziano mi kredyt. Dług był kilkakrotnie sprzedawany i ostatecznie dwie firmy go egzekwują. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Komornicy umywają ręce.
04.05.2021., 13:05h
Na początek trzeba wyjaśnić, że przepis art. 804 Kodeksu postępowania cywilnego zakazuje organowi egzekucyjnemu (komornikowi) badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Ustalanie zasadności powództwa należy bowiem do sądu i kończy się wydaniem prawomocnego i wykonalnego wyroku. Komornik jest zatem zobowiązany taki wyrok, opatrzony klauzulą wykonalności wykonać; nie może go natomiast oceniać czy podważać. Sytuacje, gdy jeden dług egzekwowany jest przez dwa różne podmioty zdarza się wyjątkowo. W tym przypadku wynika to zapewne z kolejnych sprzedaży zobowiązania i związanego z tym zamieszania, co oczywiście nie tłumaczy wierzycieli.

Czytelnik może się w omawianej sytuacji bronić. Zgodnie z treścią art. 399 Kodeksu postępowania cywilnego dopuszczalne jest wznowienie postępowania zakończonego już prawomocnym wyrokiem (bądź nakazem zapłaty). Ustawodawca przewidział jednak instytucję wznowienia postępowania wyłącznie dla szczególnych przypadków, szczegółowo opisanych w przepisach od art. 399 do 4161 Kodeksu. Art. 403 § 2 przewiduje, że skargę o wznowienie postępowania można wnieść w przypadku  późniejszego wyk...
Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:30