StoryEditor

Dbamy o żyzność gleby - ekoschematy w praktyce gospodarstwa

W gospodarstwie Wojciecha Orlińskiego żyzność gleby jest oczkiem w głowie od lat. Dlatego ekoschematy w uprawie wpisują się w praktykę gospodarstwa.
29.06.2023., 12:06h

W gospodarstwie Marii i Wojciecha Orlińskich od lat priorytetem jest utrzymanie żyzności gleby. Kiedy w latach 90. przejmowali pod swoje skrzydła część gruntów z byłego PGR, a znali je jak własną kieszeń, bo pracowali w poprzednich strukturach, wiedzieli, jaka jest wartość połączenia produkcji roślinnej i zwierzęcej. Maria Orlińska jako zootechnik przez długie lata dbała o produkcję mleka od stada prawie 100 krów oraz tuczników w cyklu zamkniętym od ponad 100 loch.

Nie ma zwierząt – jest obornik

– Ale z czasem budynki po byłych PGR nie przystawały do standardów nowoczesnej produkcji zwierzęcej i musieliśmy z niej zrezygnować – wyjaśniają Orlińscy. – Przy gospodarowaniu w większości na dzierżawionych gruntach i w dzierżawionym od KOWR siedlisku, inwestycja w nowe obiekty inwentarskie to duże ryzyko – twierdzą zgodnie. W starych budynkach trudno było utrzymać standardy zdrowotne dla zwierząt i co ważniejsze – utrzymać pracowników.

– Dziś o pracowników do produkcji zwierzęcej jest bardzo trudno i trzeba im zapewnić dobre warunki pracy i płacy – podkreślają. Obecnie w liczącym 280 ha gospodarstwie ze zwierząt zostało ledwie ...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:34