StoryEditor

Ile można przekazać darowizny w gospodarstwie rolnym? [PORADY]

Przekazanie darowizny dzieciom to dosyć częsta praktyka w wielu domach. Także w gospodarstwach rolnych, zależnie od zamożności, darowizny mogą być znaczne. Kiedy należy je zgłosić i jakich dochować procedur, podpowiadamy w tym artykule.
Dominik Kiszka
05.03.2024., 14:45h
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Darowizna w rodzinie
 • Co to jest darowizna?
 • Odwołanie darowizny – przypadki
 • Grupy podatkowe
 • Kwota wolna od podatku
 • Zwolnienie całkowite dla grupy zerowe
 • Podatek od darowizny
 • Złożenie deklaracji do US
 • Zwolnienie przedmiotowe – maszyny rolnicze
 • Darowizna a sprawy spadkowe
 • Nieuczciwość się nie opłaca
 • Uwaga na niewypłacalność

Darowizna w rodzinie

W wielu gospodarstwach to najczęściej rodzice przekazują dzieciom darowiznę w różnej postaci. Czasem jest to działka, czasem mieszkanie albo samochód, czy też pieniądze na urządzenie mieszkania. Sytuacji jest tak wiele, jak zróżnicowane są relacje, czy zamożność w rodzinie.

Pobudki darowizny są różne, często płyną z dobrego serca, chęci pomocy dzieciom, czy też w ramach podziału majątku lub wyposażenia dzieci, a czasami dla uniknięcia zajęcia komorniczego czy uszczuplenia majątku spadkobiercy. Darowizna rodzi także skutki w zakresie podatkowym. Kto musi się rozliczyć i do jakiej kwoty, a także jakie skutki ma darowizna w przypadku prawa spadkowego, czy w przypadku próby ukrycia majątku? Przeanalizujmy różne warianty.

Co to jest darowizna?

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że drogi rower, czy motor albo samochód otrzymany w prezencie od rodziców jest także darowizną. Mimo że czasami prezenty są znikomej wartości – to też są to darowizny i jako takie powinny być zliczane wartościowo do momentu osiągnięcia kwoty wolnej od podatku, o czym w dalszej części artykułu.

Darowizna to umowa uregulowana w art. 888–902 Kodeksu cywilnego, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego ze swojego majątku. W myśl tych przepisów darowizna typu: samochód, wyposażenie mieszkania, pieniądze w gotówce – teoretycznie powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, lecz w praktyce dochodzi do skutku w każdej formie, jeżeli doszło do spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość (mieszkanie, dom, grunty) – umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego – w tym przypadku to notariusz obliczy i odprowadzi podatek do urzędu skarbowego (US). Jeżeli nieruchomość przekazują sobie osoby z grupy zerowej (np. rodzice dzieciom) – są zwolnieni z podatku od darowizny.

Odwołanie darowizny – przypadki

Odwołanie darowizny po jej dokonaniu może nastąpić praktycznie w dwóch przypadkach.

Pierwszy to niedostatek darczyńcy. Nie jest to typowe odwołanie darowizny – jeżeli darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany powinien dostarczyć darczyńcy środków, których brak mu do utrzymania. Nie musi tego jednak robić, jeżeli zwróci darczyńcy to, co otrzymał.

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominik KiszkaDominik Kiszka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 08:32