StoryEditor

Kościół chce przejąć część gruntów rolnych KOWR. Co na to rolnicy?

Kościół katolicki chce przejąć część gruntów rolnych, które przez lata dzierżawiła spółka Top Farms. Jak informuje portal oko.press tylko w województwie opolskim w grę wchodzi 2600 hektarów państwowej ziemi rolnej wartej setki milionów złotych. Kolejne tysiące w innych województwach na tzw. Ziemiach Odzyskanych.
04.12.2023., 14:00h

Z informacji portalu oko.press wynika, że kilka tygodni temu przy opolskim oddziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zebrała się rada społeczna. Jednym z punktów obrad było wydanie opinii o wnioskach ponad 160 katolickich parafii o przekazanie im ziemi rolnej należącej do Skarbu Państwa. W grę wchodzi 2600 hektarów, w tym grunty w okolicach Głubczyc, które przez lata dzierżawiła spółka Top Farms. Tylko jeden z członków rady społecznej przy KOWR w Opolu wstrzymał się od głosu. Pozostali zagłosowali przeciwko przekazywaniu ziemi Kościołowi.

Wnioski o przekazanie ziemi Kościołowi trafiły nie tylko do opolskiego KOWR-u. Gliwice i Częstochowa znajdują się w województwie śląskim.

W rozmowie z OKO.press Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej mówi, że domyśla się, że diecezja stara się o ziemie do niedawna dzierżawione przez Agromax. To największa ferma bydła mlecznego w województwie śląskim.

Jaka będzie decyzja centrali KOWR?

Sprawa przekazania gruntów kościołowi była także przedmiotem obrad rady społecznej działającej przy centrali KOWR w Warszawie. Ta spotkała się w poniedziałek 27 listopada. Prezes KOWR Waldemar Humięcki poinformował rolniczych działaczy, że trwają rozmowy w sprawie przekazania ziemi Kościołowi. Efektem tych rozmów są porozumienia, które dwie diecezje – gliwicka i częstochowska – zawarły ze związkami zawodowymi. To oznacza, że decyzja o przekazaniu gruntów jest coraz bliżej. Prawdopodobnie Kościołowi zależy, żeby zapadła przed powołaniem rządu Donalda Tuska. Po jego zaprzysiężeniu stanowiska stracą powołani za rządów PiS dyrektorzy KOWR i wojewodowie, do których należy ostatnie słowo w sprawie przekazywania ziemi Kościołowi. – Jeśli okaże się, że politycy PiS pozwolili na przekazanie ziemi Kościołowi, to rolnicy ich zlinczują. Przecież w ich narracji zawzięcie walczą o przywrócenie jej rolnikom indywidualnym – mówi w rozmowie z OKO.press Marcin Oszańca, lider opolskiego PSL.

Warszawa odmawia przekazania działki

Z kolei dwa dni temu media obiegła informacja o przekazaniu kurii warszawskiej działki na Odolanach pod budowę kościoła przez miasto Warszawa. Działka została wyceniona na ponad 36 milionów złotych miała zostać oddana 99 procentową bonifikatą. Decyzję swojej zastępczymi uchylił prezydent Warszawy. - Umów należy dotrzymywać, ale należy też określić priorytety. Na dziś na Odolanach ważniejsza jest szkoła. Dopóki nie określimy jej miejsca na tej lub innej działce (z pewnością nowy zarząd PKP i wojewoda będzie bardziej odpowiedzialny), żadne przekazywanie działki na cele kultu nie będzie możliwe. Zarządzenie zostanie uchylone – napisał na portalu X prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na jakiej podstawie KOWR oddaje ziemie?

Ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, a także inne przepisy, upoważniają bądź zobowiązują KOWR do  nieodpłatnego przekazywania części gruntów Zasobu WRSP uprawnionym podmiotom. W latach 1992–2022 przekazano nieodpłatnie:

  • jednostkom samorządu terytorialnego (głównie gminom) z różnych tytułów – 60,3 tys. ha gruntów,
  • Lasom Państwowym – 155,5 tys. ha,
  • kościelnym osobom prawnym różnych wyznań – 90,4 tys. ha,
  • innym uprawnionym podmiotom – 67,1 tys. ha.

W 2022 r. kościelnym osobom prawnym przekazano 66 ha.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 15:22