StoryEditor

Rozwój małych gospodarstw: więcej chętnych, mniej pieniędzy!

Długo wyczekiwany nabór wniosków o wsparcie na rozwój małych gospodarstw rozczarowuje małym budżetem i okrojonym zakresem inwestycji. Na co można wykorzystać pieniądze?
02.10.2023., 11:10h

Więcej chętnych na Rozwój małych gospodarstw

O pomoc można ubiegać się wyłącznie na inwestycje dotyczące produkcji rolnej lub produkcji ekologicznej. W tym pierwszym przypadku pomoc przysługuje w wysokości 100 tys. zł, w przypadku produkcji ekologicznej to 120 tys. zł. Jednak aby ubiegać się o dofinansowanie produkcji ekologicznej, takim systemem produkcji musi zostać objęte całe gospodarstwo.

Niestety, na finansowanie projektów złożonych w pierwszym naborze wniosków przewidziano zaledwie 468 mln zł. W skali całego kraju to bardzo mało. Budżet ten jest dodatkowo podzielony na dwie części:

  • na finansowanie inwestycji w zakresie produkcji rolnej (konwencjonalnej) przewidziano 243,36 mln zł, co wystarczy na niecałe 2,5 tys. wniosków w skali kraju,
  • na finansowanie inwestycji dotyczących produkcji ekologicznej przewidziano 224,64 mln zł, co wystarczy na niecałe 1900 wniosków w skali kraju.

Warto porównać to z ostatnim naborem wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw z PROW 2014–2020. W 2022 roku do ARiMR w ramach tylko jednego naboru wpłynęło prawie 12 tys. wniosków, a przypomnijmy, że ze względu na podniesienie progu wielkości ekonomicznej...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 10:14