StoryEditor

Sporna dzierżawa ziemi z KOWR. Młody rolnik może stracić dotacje!

Według KOWR zobowiązania rolnika wobec PROW nie są czynnikiem decydującym o pierwszeństwie przy przedłużaniu umowy dzierżawy. Teraz młody rolnik może stracić dofinansowanie unijne, jeśli zmniejszy gospodarstwo o dzierżawioną ziemię.
14.03.2023., 11:03h

1,34 mln ha ziemi rolnej z KOWR

Na koniec czerwca 2022 r. w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa zarządzanym przez KOWR znajdowało się ponad 1,34 mln ha ziemi. Z tego ponad 1,08 mln ha to były grunty będące w dzierżawie. Wśród nich było też 26,92 ha w gminie Drawsko Pomorskie, które w czerwcu 2021 wydzierżawił młody rolnik ze wsi Lasocin koło Drawska, 28-letni Damian Pacek.

– W 2018 roku skończyłem studia rolnicze w Szczecinie i przejąłem od rodziców gospodarstwo – opowiada.

W 1945 roku do Lasocina na Ziemiach Odzyskanych sprowadził się spod Warszawy jego dziadek. Otrzymał 8,5 ha, a dwa i pół dokupił. Kolejne 7 ha dokupili już rodzice Damiana.

– Przekazali mi 18 ha ziemi i dwa stare ciągniki – mówi młody rolnik. To nie było nowoczesne gospodarstwo. Zaczął je unowocześniać i sukcesywnie powiększał, głównie dzięki dzierżawom. Obecnie gospodaruje na 140 ha, na 20 działkach w promieniu 25 km.

Grunty rolne z przetargu - licytacja

Uprawia rzepak, pszenicę, pszenżyto i żyto. A na 20 ha rośnie, uprawiana ekologicznie, na co ma stosowny certyfikat, gryka. W ubiegłym roku jej sprzedaż stanowiła około 40% przychodów gospodarstwa. ...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 02:50