StoryEditor

Niechemiczna ochrona jęczmienia ozimego przed szkodnikami

W jęczmieniu ozimym najgroźniejsze są mszyce, które mogą przenosić wirusa żółtej karłowatości. Niestety – chemicznie się ich z plantacji nie pozbędziemy. Oznacza to, że tegoroczne 356 tys. ha jęczmienia ozimego (wg ARiMR) pozostaje bez legalnej ochrony przed szkodnikami.
12.09.2023., 15:09h
W następstwie postępujących zmian klimatycznych oraz coraz powszechniej stosowanych uproszczeń w uprawie (głównie ze względów ekonomicznych), w ostatnich latach presję znacznie zwiększyły szkodniki uszkadzające system korzeniowy i pierwsze liście młodych siewek. Charakterystycznym objawem ich obecności na plantacji są placowe ubytki w zasiewach (tzw. łysiny) – szczególnie na brzegach uprawy. Pojawiając się masowo, ta grupa szkodników może całkowicie zniszczyć uprawy.

Rolnice i lenie

Spośród wielożernych szkodników glebowym jesienią dla jęczmienia ozimego zagrożeniem są głównie larwy rolnic i leni.
  • Rolnice pojawiają się gradacyjnie, a sprzyja im sucha i ciepła pogoda. Wyższe temperatury stymulują ich szybszy rozwój, dlatego w ciepłych latach mogą pojawiać się dwa pokolenia tych motyli. Młodsze stadia gąsienic żerują na częściach nadziemnych, natomiast starsze pod powierzchnią gleby zjadają kiełkujące ziarniaki lub podgryzają młode siewki u nasady i często wciągają je do korytarzy w glebie. Uszkodzenia w pobliżu szyjki korzeniowej powodują zamieranie całych roślin.


Zobacz także: Zwalczanie wyczyńca w zbożach i w rz...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 08:17