StoryEditor

PDO – malejący areał pszenicy jarej. Jaki obszar obsiano pszenicą w 2023 roku?

Cykliczne susze powodują, że zainteresowanie uprawą zbóż jarych w kraju, w tym pszenicy, z roku na rok maleje. Jednak badania PDO nie wskazują na pogorszenie się jej ocenianych cech, w tym plonowania.
Anna Skrzypek
COBORU Słupia Wielka
26.02.2024., 10:21h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Niesprzyjająca pogoda i przyspieszone dojrzewanie roślin
  • Plony w rejonach
  • Susza zredukowała plony pszenicy jarej
  • Krajowy rejestr - odmiany chlebowe pszenicy
  • Mniejsza presja chorób w uprawie pszenicy
  • Uciążliwe wyleganie

Po ubiegłorocznych jesiennych zaległościach z siewami ozimin jest szansa, że liczba hektarów obsianych pszenicą jarą wzrośnie. Na jej areał rzutowało także cyklicznie gorsze przezimowanie zbóż, zwłaszcza pszenic. W ostatnich latach obserwuje się natomiast wyraźny spadek powierzchni uprawy pszenicy jarej w Polsce. Według ARiMR w 2023 r. było to 157 tys. ha.

image

Rys. 1. Powierzchnia uprawy pszenicy jarej

FOTO: Fot. Biernacki, Skrzypek

Niesprzyjająca pogoda i przyspieszone dojrzewanie roślin

W ostatnich latach zwiększyła się częstość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, powodujących znaczne straty w plonach. Ich główną przyczyną jest susza i skrajnie wysokie temperatury w okresie wegetacyjnym. Miniony sezon również należał do suchych, a brak opadów pod koniec kwietnia oraz suchy maj i początek czerwca znacząco wpłynęły na kondycję roślin. Wysokie temperatury w czerwcu i lipcu, połączone z deficytem opadów, przyspieszyły dojrzewanie roślin, natomiast sierpniowe opady utrudniły i opóźniły zbiory poletek z pszenicą jarą o kilka dni w porównaniu z wieloleciem.

Zobacz także: Dlaczego jęczmień żółknie?

Plony w rejonach

Wybierając odmiany do uprawy należy brać pod uwagę nie tylko średnią dla całego kraju, ale również wyniki plonowania w poszczególnych rejonach, ponieważ mogą one znacznie odbiegać od średniej dla kraju oraz wyraźnie różnić się także pomiędzy ocenianymi rejonami. W ostatnim trzyleciu w rejonie I, III i V najlepiej plonowała odmiana WPB Pebbles, w rejonie II – Mohican, w IV – Eskapada, a w VI – SU Ahab.

Uwzględniając czynniki środowiskowe, tj. wartość gleb, długość sezonu wegetacyjnego, rozkład temperatur oraz opadów w sezonie wegetacyjnym w doświadczeniach PDO w 2023 r., pszenica jara najlepiej plonowała w rejonie II, gdzie średnia ze wszystkich badanych tam odmian wynosiła 66,7 dt/ha. Z kolei najsłabsze wyniki odnotowano w rejonie III – 57,6 dt/ha. Z kolei różnica w średnich plonach pomiędzy najlepszym i najsłabszym rejonem kraju wynosi 9,1 dt/ha. Natomiast największe różnice pomiędzy odmianami występują w rejonie V. Najlepszy wynik uzyskała tam odmiana WPB Pebbles (70,1 dt/ha), najgorszy – Atrakcja (61,3 dt/ha; tab. 1.).

image

plon pszenicy pdo

FOTO: tap

Susza zredukowała plony pszenicy jarej

Długo utrzymujące się wysokie temperatury w okresie dojrzewania ograniczyły plonowanie pszenicy jarej. Uzyskane plony były o 11,4 dt/ha niższe niż w roku 2022 i o 3,2 dt/ha niższe w porównaniu z rokiem 2021. Średni plon ziarna na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1) dla odmian wzorcowych tego gatunku wynosił 57,9 dt/ha, natomiast na wysokim poziomie agrotechniki (a2) był o 7,7 dt/ha większy. W wieloleciu 2021–2023 najlepiej plonowała odmiana z grupy A – WPB Pebbles. W czołówce najlepszych odmian znalazły się również Pireus, Mohican i Klaudyna (tab. 2.).

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Skrzypek<br/>COBORU Słupia WielkaAnna Skrzypek
COBORU Słupia Wielka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 10:35