StoryEditor

Pomimo fali mrozów w UE oczekuje się wyższych plonów

Jednostka monitorująca uprawy na terytorium państw członkowskich UE (MARS) zakłada w bieżącym miesięcznym raporcie tylko niewielkie szkody spowodowane mrozem w związku z załamaniem pogody w marcu.
30.03.2018., 10:03h
Po wyjątkowo łagodnej aurze utrzymującej się do stycznia, ostry atak zimy w ostatnich tygodniach w UE-28 najwyraźniej nie doprowadził do większych zniszczeń. Zgodnie z obliczeniami tej instytucji, pojedyncze przypadki wymarznięć pszenicy ozimej dotknęły:
  • południowo-wschodnie Węgry,
  • zachodnią Polskę,
  • północną Francję,
  • i wschodnią część Niemiec.

Powodem tego był brak zahartowania roślin ze względu na wyjątkowo dobre warunki pogodowe utrzymujące się do stycznia i brak pokrywy śnieżnej.

W stosunku do ubiegłorocznego zaopatrzenia w wodę tylko w niektórych regionach jest zbyt sucho, dotyczy to Europy północnej i północno-wschodniej. Na terenie Polski i środkowych Niemiec do tej pory padało tylko poniżej średniej. Natomiast silne opady na Półwyspie Iberyjskim wreszcie zakończyły okres suszy, która trwała od miesięcy i znacznie zwiększyła wilgotność gleby.

Również we Francji dużo padało, szczególnie w grudniu i styczniu. W związku z tym zakłada się lokalnie zwiększoną presję ze strony chorób grzybowych.

Eksperci prognozują w większości upraw wzrost plonów w porównaniu do roku poprzedniego. Przy 62 kwintalach z hekt...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:46