StoryEditor

Jaki paszowóz wybrać? Trudny wybór gospodarza

Jaki duży? Pionowy czy poziomy? Ciągany, a może samojezdny? To kilka z wielu pytań, nad którymi należy się zastanowić podczas zakupu wozu paszowego.
04.04.2024., 08:50h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Zespół mieszający decyduje o odpowiedniej strukturze TMR
  • Sposób załadunku paszy
  • Wielkość wjazdów do obory, a wóz paszowy
  • Zalety i wady RINO FX1000 firmy EUROMILK
  • Zalety i wady wozu paszowego firmy Blattin
  • Zalety i wady wozu paszowego firmy RMH model VSL 16 HL

Po pierwsze, przy wyborze wozu paszowego należy uwzględnić wielkość stada i podział na grupy technologiczne. W zależności od liczby zwierząt i grup technologicznych należy dobrać odpowiednią objętość mieszalnika. W 1 m3 wozu paszowego możemy przygotować paszę dla ok. 6–8 krów.

Zespół mieszający decyduje o odpowiedniej strukturze TMR

O uzyskaniu odpowiedniej struktury TMR decyduje zespół mieszający. Pionowe zespoły mieszające mają mniejszą liczbę elementów tnących, są lepiej przystosowane do pasz objętościowych w postaci bel oraz mają mniejsze zapotrzebowanie na moc w stosunku do zespołów poziomych. Możliwość przygotowania małych dawek, szybsze wymieszanie i pocięcie paszy – to niektóre cechy wozów poziomych.

Zobacz także: Ceny bydła: poświąteczna śpiączka

Sposób załadunku paszy

Zależnie od infrastruktury i rodzaju stosowanych pasz sposób załadunku ma kluczowe znaczenie. Silosy przejazdowe i zmechanizowany załadunek redukują potrzebę używania ciągników z ładowaczem. Brak możliwości dojazdu wozem paszowym do pryzm i załadunek wielu rodzajów pasz zmniejsza opłacalność systemów samozaładowczych.

Wielkość wjazdów do obory, a wóz paszowy

Wysokość wjazdów do obory nie musi być problemem przy wyborze wozu paszowego. Przesunięcie osi na tył wozu, poszerzenie wanny, czy wybór poziomego paszowozu – to kilka ze sposobów na niskie obory. 

Jaki wóz paszowy wybrać? To pytanie zadawał sobie każdego dnia Janusz Adamczyk wspólnie z rodziną. Na co zwrócił uwagę przy zakupie i dlaczego?

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Halo Wieś
Autor Artykułu:Halo Wieś
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 15:57