StoryEditor

Światowa produkcja świń – entuzjazm chłodzony wyzwaniami. Co czeka na producentów trzody?

Po latach bessy w końcu doczekaliśmy lepszych czasów. Zaproszeni na Forum eksperci rynkowi wlali w nas sporą dawkę optymizmu. Ale nie należy tracić czujności, bo na horyzoncie przed producentami świń wiele wyzwań.
04.07.2023., 09:07h

Po okresie pandemicznym światowa produkcja świń odbudowuje się z 95 mln t w 2020 r. do prognozowanych 114 mln t w tym roku. Chinom udało się wrócić do poziomu 55 mln t, ale w Europie produkcja żywca kurczy się. Maleje pogłowie u europejskich liderów, czyli w Hiszpanii oraz w Niemczech, gdzie liczba ubijanych tuczników spada od lat.

– W tym roku jest ona najniższa od 40 lat. Spadek pogłowia świń w Niemczech ma negatywne konsekwencje dla całego sektora, który zdążył się rozbudować, tj. dla potencjału ubojowego w zakładach mięsnych, produkcyjnego w mieszalniach pasz i w stacjach unasieniania zwierząt – mówił Albert Hortmann-Scholten, szef VEZG.

dr Albert Hortmann-Scholten, IR Dolna Saksonia

Trend spadkowy nie został jeszcze zahamowany i w tym roku spodziewana jest dalsza redukcja pogłowia i ubojów. Szacuje się 7–10-procentowy spadek liczby ubijanych w Niemczech tuczników. Z tego powodu notowania na giełdzie są rekordowo wysokie. Ekspert przyznał, że prawdą jest, że ceny tuczników w Polsce są wyższe niż w Niemczech. Jego zdaniem wynika to m.in. z wysokiej konsumpcji wieprzowiny w Polsce oraz lepszego nastawienia społeczeństwa i do konsumpcji, ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 17:19