StoryEditor

Ekoschematy i ochrona biologiczna upraw - jakie są wymagania?

Wśród ekoschematów wprowadzonych od tego roku znajduje się m.in. ochrona biologiczna upraw. Jakie wymagania stawia ten ekoschemat przed chcącymi skorzystać z niego rolnikami i jak wygląda w ogóle sytuacja, jeśli chodzi o rejestr środków biologicznych?
08.11.2023., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ekoschemat biologiczna ochrona roślin - obowiązki
  • Co z biologią w integrowanej produkcji?
  • Rejestr biologicznych środków ochrony roślin

Odkąd weszły w życie i zaczęły obowiązywać od tego roku ekoschematy, rolnicy mogli zdecydować we wniosku obszarowym składanym w ARiMR, który z nich zastosować w swoim gospodarstwie. Możliwość zastosowania środków biologicznych została ujęta w dwóch ekoschematach: biologiczna ochrona upraw i integrowana produkcja roślin. Celem obu jest ograniczenie chemicznych środków ochrony roślin i włączenie rozwiązań biologicznych w strategię walki z agrofagami.

image

Preparat biologiczny najlepiej stosować solo. Koniecznie należy wykonać zabieg poza porą największego nasłonecznienia i wysokich oraz niskich temperatur. Środek biologiczny najlepiej zastosować zaraz po zakupie.

FOTO:

Ekoschemat biologiczna ochrona roślin - obowiązki

Jeśli zatem zdecydowaliśmy się na ekoschemat biologiczna ochrona roślin, to preparat biologiczny musimy w danej uprawie zastosować przynajmniej raz (jeśi będzie nieskuteczny, możemy zastosować klasyczny środek). W ARiMR należy okazać dokument, poświadczający zakup takiego preparatu. Powinna to być imienna faktura z dokładnym opisem środka, żeby nie było żadnych wątpliwości, że chodzi o preparat biologiczny. Paragony i inne rodzaje rachunków niewskazujące imiennie kupującego, nie będą akceptowane przez ARiMR.

Zobacz także: Natura 2000 bez chemicznych środków ochrony roślin – jak znaleźć swoje pole

Jeśli już wybierzemy ekoschemat ochrona biologiczna i kupimy preparat biologiczny, to do końca września danego roku należy złożyć w Agencji fakturę, poświadczającą nabycie środka. Dodatkowo rolnik deklarujący ten ekoschemat zobligowany jest do prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez ARiMR, którą również trzeba złożyć w Agencji do końca września.

To, co najważniejsze

Ochronę biologiczną trzeba przeprowadzić w dwóch ekoschematach: biologiczna ochrona roślin
i integrowana produkcja.

W ekoschemacie biologiczna ochrona roślin środek biologiczny trzeba zastosować przynajmniej raz. Konieczna jest imienna faktura na jego zakup, składana do ARiMR do końca sierpnia.

W ekoschemacie integrowana produkcja ochrona biologiczna ma pierwszeństwo przed konwencjonalną po przekroczeniu progu szkodliwości agrofaga, chyba że w danej uprawie nie ma zarejestrowanych do tego preparatów biologicznych.

Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 07:58