StoryEditor

ASF w zakładzie Tönnies Weissenfels!

Jedna z ferm zakażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń dostarczyła zarażone zwierzęta do ubojni! Według rzecznika Tönnies świnie zostały zabite w Weißenfels, zanim pojawiło się podejrzenie wystąpienia ASF. Zakład jest tymczasowo zamknięty.
11.06.2024., 12:16h

Afrykański pomór świń uaktywnił się nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech. Ferma świń w okręgu Vorpommern-Greifswald, w której świnie zostały zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) , dostarczyła zwierzęta do rzeźni Weißenfels w Tönnies w środę. W rezultacie Tönnies wstrzymał tam produkcję od środowego wieczoru.

Według rzecznika Tönnies świnie zostały zabite w Weißenfels, zanim pojawiło się podejrzenie wystąpienia ASF. Po zgłoszeniu podejrzanego przypadku, ubite zwierzęta zostały odpowiednio oddzielone. Podczas urzędowego uboju i kontroli mięsa u tych zwierząt nie wykryto zakażenia ASF ani innych nieprawidłowości. Mięso nie trafiło do sprzedaży.  

image

Pierwsze ognisko ASF potwierdzono również w Niemczech

Zatrzymano także produkcję w Perlebergu

Nadal nie wiadomo, kiedy produkcja w Weißenfels zostanie wznowiona. Według firmy Tönnies obecnie koordynowane są dalsze działania dotyczące postępowania z oddzielnymi towarami i dezynfekcji wszystkich dotkniętych obszarów zgodnie z wymogami prawnymi. 

Według urzędowego lekarza weterynarii odpowiedzialnego za powiat Vorpommern-Greifswald, dr. Holger Vogel natychmiast po potwierdzeniu ogniska ASF sprawdzono, gdzie jeszcze mogły trafić świnie z tego gpspodarstwa. Top agrar potwierdził informację, że praca w zakładzie w Perlebergu również została wstrzymana. 

Prawdopodobnie punkt wejścia

Nadal nie jest jasne, w jaki sposób ASF dostał się na fermę świń. Ponadto, według aktualnych informacji, tylko jeden kojec na fermie zostało dotknięty chorobą. Obecnie trwa uśmiercanie zwierząt i dezynfekcja.

Od ubitych zwierząt zostaną pobrane próbki krwi i poddane analizie. Poszukiwane są drogi ewentualnego zakażenia tego stada. Lekarz weterynarii na chwilę obecną nie zakłada, że infekcja pochodzi od dzików. ​​Populacja jest monitorowana, jednak zaplanowano w ciągu najbliższych dni przeszukanie terenu wokół ogniska za pomocą dronów w poszukiwaniu zarażonych dzików, aby móc całkowicie wykluczyć tę drogę zainfekowania stada. 

Prawie 500 kolejnych świń w strefie ASF

W czwartek wokół  gospodarstwa utworzono strefę ochronną w promieniu 3 km i 10 km strefę monitorowania. Według dr. oprócz gospodarstwa gdzie utrzymywanych było 3500 świń, na dotkniętym obszarze działa 66 innych hodowców trzody chlewnej, którzy trzymają łącznie prawie 500 świń.

W strefie ograniczeń znajduje się także inne większe gospodarstwo, w którym hoduje się 3000 świń. 

W związku z pozytywnym wynikiem ASF Korea zawiesiła licencję dla Tönnies na eksport wieprzowiny z lokalizacji w Weißenfels.

ASF w Polsce

Niestety w Polsce sytuacja jest również poważna, bo w kraju wyznaczono już 5 ognisk ASF. Dotknięte chorobą gospodarstwa znajdują się w woj. warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubelskim. 

image

ASF znów w Wielkopolsce!!! Ciężki rok dla producentów świń z powiatu poznańskiego

oprac. dkol na podst. topagrar.com

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 21:31