Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

To oni zwyciężyli! Poznajcie laureatów konkursu "Obora na medal"

Obrazek

Po wielu dyskusjach i wizytach w gospodarstwach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców konkursu "Obora na medal". Wszystkie nagrodzone obory były wyjątkowe na swój sposób i każda z nich wnosi coś nowego i autorskiego do dzisiejszych standardów budowy obór. Poznajcie laureatów!

Marcin Jajor12 sierpnia 2022, 13:19

Od kilku miesięcy nasza redakcja realizuje konkurs „Obora na medal”. Po wstępnej weryfikacji zgłoszonych obór podzieliliśmy je na 3 kategorie: do 70 krów, od 70 do 100 krów i powyżej 100 krów (zgodnie z deklaracją hodowców). Kolejnym etapem były obrady jury, w ramach których wyłoniono 10 obór (o czym możecie przeczytać w lipcowym dodatku specjalnym top bydło).

W kolejnym etapie odwiedziliśmy finalistów w oborach. Członkowie jury odwiedzili łącznie 6 województw i przejechali grubo ponad 2 tys. km. Podczas wizyt komisja brała pod uwagę nie tylko samą konstrukcję czy zastosowane materiały, ale też rozwiązania w zakresie m.in.:

 • wentylacji,
 • systemu doju,
 • legowisk,
 • żywienia,
 • usuwania nieczystości,
 • przepędów,
 • części socjalnej obory,
 • poziomu dobrostanu,
 • zasięgu przedsięwzięcia,
 • rozwiązań prośrodowiskowych,
 • progresu gospodarstwa,
 • jak również autorskich pomysłów oraz relacji między funkcjonalnością, czasem obsługi zwierząt a kosztami budowy obór.

Laureaci naszego konkursu

Po zakończeniu wizyt terenowych komisja wyłoniła 3 obory, które zwyciężyły w swoich kategoriach. Poniżej lista laureatów konkursu „Obora na medal”:

Kategoria do 70 krów: Monika Przychodzka z Plebanki (woj. kujawsko-pomorskie)

Kategoria do 70 krów: Monika Przychodzka z Plebanki (woj. kujawsko-pomorskie)

Nagroda: 15 tysięcy złotych. Komisja sędziowska doceniała autorskie podejście do samej konstrukcji obory w postaci hali namiotowej. Hodowcy wykazali się dużą determinacją, by relatywnie niskim kosztem (ok. 1,8 mln zł) wybudować funkcjonalny i naszpikowany technologią obiekt, który stawia na dobrostan krów.

Kategoria od 70 do 100 krów: Maciej Gołębiewski z Głęboczka (woj. podlaskie)

Kategoria od 70 do 100 krów: Maciej Gołębiewski z Głęboczka (woj. podlaskie)

Nagroda: czochradło dla krów. Komisja sędziowska zwróciła uwagę na ciekawe rozwiązania w zakresie ruchu kierowanego bydłem, w systemie najpierw dój, potem stół paszowy. Warte podkreślenia jest też kreatywne gospodarowanie zasobami obiektu, którego część stanowi zadaszenie dla maszyn. To wszystko przy przystępnych kosztach budowy (ok. 2,4 mln zł).

Kategoria powyżej 100 krów: Agnieszka i Paweł Nowiccy z miejscowości Węgry (woj. wielkopolskie)

Kategoria powyżej 100 krów: Agnieszka i Paweł Nowiccy z miejscowości Węgry (woj. wielkopolskie)

Nagroda: budki dla cieląt. Komisja sędziowska doceniła oborę za rozwiązania prośrodowiskowe, w tym głównie pompę ciepła, która pobiera ciepło z gnojowicy poprzez węże w dnie zbiornika. Do tego dochodzi pełna automatyzacja i bardzo rozbudowana część socjalna przy relatywnie niskich kosztach całkowitych (ok. 3 mln zł).

Wyjątkowi ludzie i obory!

Wszystkie nagrodzone obory były w oczach komisji wyjątkowe na swój sposób i każda z nich wnosi coś nowego i autorskiego do dzisiejszych standardów budowy obór. Gratulujemy!

Jednocześnie, redakcja top agrar Polska pragnie podziękować wszystkim uczestnikom konkursu! Wasza odwaga, kreatywność, wszechstronne podejście, zastosowane rozwiązania i pomysłowość mogą być inspiracją dla wielu hodowców, którzy dopiero stoją przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest zmiana systemu utrzymania krów mlecznych z uwięziowego na wolnostanowiskowy.

Pełna automatyzacja, dobrostan i inne zalety obory na medal u rolnika z Podlasia

Obory kolejnych laureatów przedstawimy szczegółowo w następnych wydaniach dodatku specjalnego top bydło i na topagrar.pl

partnerzy konkursu obora na medalPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)