StoryEditor

Większy limit prądu dla hodowców? Zużywają więcej prądu niż inni rolnicy

  Lubelska Izba Rolnicza zaapelowała o zwiększenie limitu prądu dla gospodarstw, które zajmują się również produkcją zwierzęcą. Argumentuje, iż te działy produkcji zużywają znacznie więcej prądu niż gospodarstwa jedynie z produkcją roślinną. 
07.08.2023., 16:08h

Pod koniec lipca LIR zaapelowała o nowelizację przepisów mającą na celu zwiększenie limitu prądu do gospodarstw, które zajmują się produkcją zwierzęcą. 10 lipca zmieniły się limity zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw. Dotychczas rolnicy mieli limit 3 tys. kWh, po przekroczeni którego opłata za 1 kWh była wyższa. Po nowelizacji ustawy limit ten wzrósł do 4000 kWh.

- Należy zwiększyć zaproponowany limit zużycia energii dla gospodarstw rolniczych z profilem produkcji zwierzęcej, bo zużywają one dużo więcej prądu niż wyznaczone limity. Z danych GUS z 2018 roku wynika, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych prowadzących działalność rolniczą to 3720 kWh. Jednak profil prowadzonego gospodarstwa znacznie wpływa na zapotrzebowanie na prąd. Gospodarstwa rolne z produkcją zwierzęcą zużywają znaczne ilości prądu – informuje LIR.

Koszty energii w produkcji zwierzęcej

Za przykład lubelska izba podaje produkcję mleka w gospodarstwie. W oborze pracują takie urządzenia jak wentylatory, zbiornik na mleko, hale udojowe, oświetlenie budynku, ale również prąd jest wykorzystywany do przygotowywania pasz treściwych. Jednak nie tylko produkcja mleka jest energochłonna, bo również produkcja trzody czy drobiu wymaga dużych nakładów energetycznych. Stanowi to obecnie ogrom w kosztach produkcji mleka. Stanowisko LIR, jest tym bardziej uzasadnione, gdyż ceny mleka w skupie z miesiąca na miesiąc spadają.

- Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w czerwcu 2023 r. wyniosła 193,58 zł /1 hl i była niższa o 14,8 % niż w czerwcu 2022 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do maja 2023 r. była o 6,3 % niższa – podaje Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich. Na rynku trzody chlewnej obserwujemy kolejne załamanie cen i spore spadki tuczników, a bydło mięsne skupowane jest o 2-3 zł/kg w wbc taniej niż kilka miesięcy temu.

- Obecnie rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą otrzymują faktury wyrównujące za zużycie prądu, gdzie przekroczone są limity zużycia energii. Dla wielu gospodarstw są to zbyt wysokie koszty prowadzenia działalności zwłaszcza przy tak słabej koniunkturze w rolnictwie. Zarząd LIR apeluje zatem o nowelizację przepisów w kierunku zwiększenia limitu zużycia energii elektrycznej dla gospodarstwa rolniczych zajmujących się produkcją zwierzęcą – dodaje Lubelska Izba Rolnicza.

Oprac. dkol na podst. LIR

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:28