StoryEditor

Duńska produkcja świń na Łotwie: 2700 loch i 93 tys. prosiąt

Zegarmistrzowska precyzja w zarządzaniu i efektywny nadzór nad produkcją to najważniejsze elementy na fermach Skalderi i Tunkuni na Łotwie. Co ciekawe, należą one do Duńczyka Jesa Klausena.
15.06.2024., 11:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Fermy Skalderi i Tunkuni
  • Duński poziom
  • Zboża i słoma dla świń
  • System krycia
  • 20 prosiąt w miocie
  • Trzy pasze w odchowalni
  • Nowoczesna tuczarnia
  • Babski wyjazd studyjny

Fermy Skalderi i Tunkuni

Położona na południu Łotwy ferma Skalderi, należąca do Jesa Klausena, liczy 2700 loch Danbred i nieco ponad 20 knurów duroc. Ma najwyższy status zdrowotny, odpowiadający blue SPF w Danii. Roczna produkcja prosiąt sięga tu 93 tys. Po uzyskaniu 28 kg m.c. trafiają one na tucz do drugiej fermy Jesa, Tunkuni. Gospodarstwa dzieli 30 km. Rolnik w sumie gospodaruje na 1800 ha ziemi, na których produkuje 1/3 zbóż potrzebnych do produkcji świń. Resztę musi dokupić.

– Mieszkam w Danii i tam jestem doradcą żywieniowym w Hamlet Protein, na Łotwie od 24 lat prowadzę gospodarstwo. Zatrudniam 25–28 osób, w tym kierownika, który zarządza całą produkcją – mówi Klausen.

image
Jes Klausen od 24 lat prowadzi fermę 2700 loch na Łotwie.
FOTO: Kurek

Duński poziom

image
Położona na południu Łotwy ferma Skalderi liczy 2700 loch Danbred i nieco ponad 20 knurów duroc. Roczna produkcja pro...
Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 08:03