StoryEditor

Co ma wspólnego sztuczna inteligencja z mięsem?

Już po raz drugi eksperci, przedsiębiorcy i liderzy organizacji branżowych z Polski i zagranicy spotkali się w Warszawie, aby dyskutować o globalnych wyzwaniach i przyszłości sektora mięsnego.

06.06.2025., 22:30h

6 czerwca stolica Polski stała się prawdziwym mięsnym centrum debaty o przyszłości. Wszystko za sprawą drugiej edycji Światowego Dnia Mięsa (World Meat Day), który w naszym kraju obchodzimy wyjątkowo uroczyście.

image
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak
FOTO: Krzysztof Zacharuk

Niezastąpiony element zdrowej diety

Kongres, nad którym patronat honorowy objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, otworzył wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak i Jerzy Rey, przewodniczący Rady Związku Polskie Mięso.

– Dzisiejsze spotkanie to nie tylko okazja do świętowania bogactwa i różnorodności mięsa, ale przede wszystkim platforma do wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji. Wierzymy, że mięso, produkowane w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem dla zwierząt i środowiska, pozostanie niezastąpionym elementem zdrowej i zbilansowanej diety – tłumaczył Jerzy Rey.

image
Pomysł ustanowienia 6 czerwca Światowym Dniem Mięsa narodził się z inicjatywy Związku Polskie Mięso i szybko zyskał poparcie na świecie
FOTO: Krzysztof Zacharuk

Ukraina da sobie radę

W trakcie pierwszej debaty ekspertów wiele uwagi poświęcono Ukrainie. Kraj ten, pomimo krwawej wojny, którą musi prowadzić w odpowiedzi na rosyjską inwazję, od maja 2022 r. wyeksportował łącznie ok. 92 mln ton zbóż i oleistych. Szacuje się, że Ukraina potrzebuje na odbudowę rolnictwa ponad 84 mld dolarów.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uruchomiła plan pomocy o wartości 150 mln dolarów na rozminowanie i restart hodowli. Podczas dyskusji eksperci z Polski i Ukrainy – analizowali, jakie konsekwencje te procesy niosą dla polskiego rolnictwa.

image
Mirosław Dackiewicz, Polska Federacja Rolna
FOTO: Krzysztof Zacharuk

Od 6 czerwca handel z Ukrainą wrócił do zasad umowy stowarzyszeniowej: dla wrażliwych produktów, takich jak zboża, obowiązują zredukowane (do 7/12 rocznego limitu) kontyngenty taryfowe ważne do końca roku. Oznacza to, że choć po wyczerpaniu kontyngentów import zostanie automatycznie objęty cłami, w początkowym okresie ryzyko krótkotrwałej nadpodaży na rynku krajowym utrzymuje się.

EUDR i ESG, czyli o co chodzi?

image
Jacek Zarzecki, Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny
FOTO: Krzysztof Zacharuk

Uczestnicy panelu: Jerzy Wierzbicki, Grzegorz Brodziak, Anna Dziedzic, Krzysztof Wawrzyniec Borkowski oraz Michele Spangaro przełożyli unijne rozporządzenie EUDR na konkretny plan działań wspierający konkurencyjność europejskich producentów mięsa.

Paneliści zwrócili uwagę, że wraz z dyrektywą CSRD raport ESG stanie się od 2025 r. formalnym "paszportem" do europejskiego handlu mięsem – brak danych o śladzie węglowym i dobrostanie może wykluczyć dostawców z łańcucha wartości.

Sztuczna inteligencja i wieprzowina

image
Grzegorz Brodziak, prezes Polskiej Federacji Rolnej
FOTO: Krzysztof Zacharuk

W dwóch sesjach poświęconych potencjałowi AI w produkcji i rozwiązań końcowych głos zabrali m.in. Revel Gordon (Lumachain, Australia), Łukasz Rosa (HP), Arkadiusz Kwiatkowski (Microsoft), Michał Stochmal (AMD) i Mateusz Wesoły (NextEdge).

Wsparcie sztucznej inteligencji pozwala systemom wizyjnym w czasie rzeczywistym skanować przetwarzane elementy mięsa, ograniczając odrzuty i umożliwiając predykcyjne planowanie serwisu linii produkcyjnych.

Równolegle rośnie też zainteresowanie rozwiązaniami AI w biznesie, również w kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem.

image
Debata "Produkcja i handel wołowiną według rozporządzenia EUDR oraz znaczenie ESG dla konkurencyjności rynkowej"
FOTO: Krzysztof Zacharuk

Dostosowanie do wymogów rynku

W ostatnim panelu Caroline Mitchell z Topigs Norsvin, dr Janusz Wojtczak i Dariusz Lisiak omówili wyniki badań nad genetyką tuczników o wyższej masie. W różnych regionach świata można zaobserwować próby wydłużania tuczu, tak aby uzyskiwać świnie o większej masie ubojowej niż tradycyjna. Większa waga tucznika oznacza więcej mięsa z jednej sztuki.

Jednocześnie koszty stałe, takie jak energia czy transport, rozkładają się na większą masę – stąd wyższa efektywność ekonomiczna, zwłaszcza przy wysokich cenach wieprzowiny. Uczestnicy panelu prognozowali, że hodowla cięższych świń może się utrzymać, jeśli presja ekonomiczna będzie tego wymagać. Jednak kluczowe będzie dostosowanie do wymogów rynku oraz inwestycje w linie ubojowe i transport.

Krzysztof Zacharuk
Autor Artykułu:Krzysztof Zacharuk
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2025 15:16