StoryEditor

Rynek tuczników: przyszedł czas na stabilizację

Po chwilowym zawirowaniu na europejskim rynku tuczników w połowie sierpnia, wiele wskazuje na to, że przyszła stabilizacja.
29.08.2019., 13:08h

W ostatnią środę na giełdzie VEZG utrzymano stawkę za tuczniki na poziomie sprzed tygodnia, a aukcje na małej giełdzie ISN wskazywały na zrównoważenie stawek licytowanych za poszczególne partie towaru podczas trzech licytacji z rzędu. W kraju natomiast po ubiegłotygodniowym delikatnym spadku obniżono cenniki przeciętnie o 10 gr/kg żywca. Obecnie te stawki na poziomie ok. 5,7 – 5,8 zł/kg żywca zostały utrzymane i nic nie wskazuje aby coś na tym rynku miałoby się wydarzyć. Zdaniem ekspertów możliwe są jedynie wzrosty.

Wprowadzenie przez Chiny dodatkowych ceł na amerykańską wieprzowinę powinno tylko wzmocnić pozycję europejskich eksporterów. A im mniej unijnej wieprzowiny na rynku wewnętrznym tym większe szanse na podwyżki. jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cenowe!

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 20:45