StoryEditor

Rynek tuczników: wreszcie coś drgnęło z cenami świń

Choć to kropla w morzu potrzeb ważne, że ceny tuczników zaczęły rosnąć. 
16.12.2021., 15:12h
W połowie grudnia skupujący podobnie jak w poprzednich tygodniach poszukiwali surowca, teraz jednak inaczej niż wcześniej – byli w stanie oferować więcej za świnie. Ceny żywca z poniżej 4 zł/kg wzrosły przeciętnie do 4,4 zł/kg netto. Maksymalne stawki za tuczniki zaczynają ocierać się o 5 zł/kg żywca netto, a w rozliczeniach poubojowych stawki maksymalne przekraczają 6 zł/kg netto. Niestety, na te maksymalne ceny mogą liczyć w zasadzie tylko dostawcy tuczników tzw. fermowych. Przy mniejszych partiach świń, sprzedawanych indywidualnie, królują stawki zbliżone do wspomnianego wcześniej średniego poziomu. 
Na wyższe ceny mogą liczyć także rolnicy sprzedający żywiec wspólnie w ramach grup producentów rolnych. Tam stawki także oscylują wokół 5 zł. Podwyżki te na razie nie czynią produkcji wieprzowiny opłacalną. Gospodarze jednak liczą, że pierwsza od wielu tygodni podwyżka w Niemczech (z 1,20 euro/kg w kl. E do 1,23 euro/kg), będzie impulsem do kolejnych wzrostów. 
Analitycy studzą jednak optymizm, tłumacząc, że wzrost ten jest najprawdopodobniej związany ze wzrostem popytu na mięso w okresie przedświątecznym. Ponadto ...
Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 22:30